Ministryně Nováková chce podporovat rodinné firmy

17.02.2019 18:28

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce nově definovat rodinný podnik - má jít o rodinnou živnost či rodinnou obchodní korporaci. Ministerstvo slibuje pro tento segment podnikání systémovou podporu a přímou podporu venkovských podnikatelských aktivit. Vyplývá to z materiálů MPO. Stát také plánuje kompenzace nákladů podnikatelů, pokud jde o exekuce. Ministerstvo chce zřídit odčitatelnou položku, která by zohledňovala náklady podnikatelů na zaměstnance v exekucích.

Ministryně Nováková chce podporovat rodinné firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu

Firmy by do budoucna také neměly odevzdával stejné formuláře či informace vícekrát. „Jako příklad lze uvést účetní závěrku, kterou podnikatel odevzdává finanční správě a současně ji posílá na obchodní rejstřík,“ uvádí MPO.

Na přebujelou byrokracii a administrativu si podnikatelé stěžují dlouhodobě. „Podnikatelé mají podnikat. A ne papírovat, přičemž administrativní zátěž uvalená na bedra podnikatelů se navzdory všem slibům politiků o nápravě stále zvyšuje,“ uvedla Hospodářská komora loni v létě při nástupu nynější ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO) do funkce.

MPO letos uvedlo, že maximální počet kontrol u podnikatelů, zejména u živnostníků a malých podnikatelů, má být pět ročně. Mezi kontrolami budou muset uplynout minimálně dva měsíce. Dozorové orgány také budou muset dodržet datum naplánované kontroly s maximální odchylkou pěti dní. Ministryně Nováková uvedla, že její resort začal o změnách jednat s jednotlivými ministerstvy. Jednání jsou ale podle ní komplikovaná, zejména s Ministerstvem zemědělství. Pod něj spadají mimo jiné Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa.

MPO chce zjednodušit přístup živnostníků a malých a středních podnikatelů k akceptaci platebních karet. „Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků. Už brzy bychom měli podepsat memorandum o vytvoření fondu, ze kterého by se tato aktivita měla financovat,“ uvedla tento týden Nováková pro Hospodářské noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…