Ministryně Válková odejde, očekává Andrej Babiš

10.02.2015 7:31

Ministryně spravedlnosti Helena Válková prý nejspíš ve vládě skončí. I předseda hnutí ANO, které ji do kabinetu vyslalo, Andrej Babiš očekává, že předloží svou rezignaci. A v hnutí už se začíná spekulovat, kdo by profesorku trestního práva, která se ve funkci ministryně spravedlnosti příliš neosvědčila, mohl v čele resortu nahradit. Nejčastěji zmiňovanou variantou je povýšení prvního náměstka Roberta Pelikána.

Ministryně Válková odejde, očekává Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková, ministryně spravedlnosti

Vicepremiér Babiš se doposud držel zpět a na dotazy na svou ministryni spravedlnosti obvykle odpovídal „bez komentáře“. Nyní v rozhovoru pro deník MF DNES, který vlastní, na dotaz po demisi Válkové uvedl: „Tak to vnímám, podle jejího stanoviska“.

Kolem ministryně se velmi jasno udělalo během pondělí. Dopoledne vláda jen těsně schválila její plán dohody se soudci, domáhajícími se kvůli chybě ve výpočtu základu pro jejich mzdu celkem několika miliard navíc.

Premiér Sobotka po jednání prozradil, že ministři hlasovali pro „s velkým skřípěním zubů“, a sám Andrej Babiš, který z pozice ministra financí bude muset dohodnutých 1,2 miliardy v rozpočtu najít, uvedl: „Zajímalo mě, jak to zařídí, kdo bude podepisovat smlouvy, jak a kdy to bude. A odpověď jsem úplně nedostal.“

Sama Válková po jednání poprvé připustila svůj odchod, když novinářům řekla, že je znechucená. Odpoledne pak odjela na Pražský hrad za prezidentem Milošem Zemanem, který ji přijal bezprostředně před svým odletem na návštěvu Jordánska. Okamžitě se začalo spekulovat, že Válková mu přivezla svou demisi. „Když se chodí za prezidentem, zvlášť narychlo před jeho odletem do zahraničí, není to jen tak samo o sobě,“ řekl k tomu její stranický kolega, poslanec Martin Komárek.

Když Pražský hrad opouštěla, přiznala Válková, že se „dostala i k otázkám rezignace“. Na zbytek dne se pak odmlčela, nešla dokonce ani na zasedání vlády. Měla se omluvit se zdůvodněním, že má zápal plic. To následně potvrdil i Babiš: „Chtěli jsme spolu mluvit, ale byla hospitalizovaná,“ uvedl vicepremiér. Až se jeho stranická kolegyně vyléčí, je prý připraven s ní celou situaci řešit.

Premiér Sobotka jej již v minulém týdnu vyzval, že pokud chce mezi „svými“ ministry provádět nějaké změny, ať to udělá rychle. Určitě do sjezdu hnutí ANO, který se má sejít na přelomu února a března. O odchodu Válkové se přitom spekuluje už delší čas, stejně jako o tom, kdo by ji měl na ministerstvu nahradit. Hlavním favoritem má být Robert Pelikán, dosavadní první náměstek ministerstva.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…