Miroslav Poche promluvil do novin: Toto jsou mé názory, ne to, co se píše

26.05.2018 17:21

Europoslanec ČSSD Miroslav Poche by se mohl stát šéfem české diplomacie. Napřed ovšem musí překonat odpor prezidenta Miloše Zemana vůči své osobě. Hlava státu Pochemu vyčítá, že se staví příliš vstřícně k migrantům. Europoslanec se proto rozhodl v rozhovoru pro deník Právo vyložit, jak se na uprchlickou krizi skutečně dívá a jak by ji řešil.

Miroslav Poche promluvil do novin: Toto jsou mé názory, ne to, co  se píše
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

Poche v prvé řadě zdůraznil, že žádná vláda s hnutím ANO ještě domluvena není. Zatím v Poslanecké sněmovně zjevně funguje koalice ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury. Europoslanec však věří, že bude-li koaliční vláda ANO a ČSSD dohodnuta, spolupráce s SPD rychle skončí. Pokud by se tak nestalo, rozpadla by se naopak dnes dohadovaná koalice.

Bude také záležet na tom, jak dopadne referendum v ČSSD, zda se strana rozhodne vstoupit do koalice, nebo ne. Členové strany se prozatím neshodnou ani na tom, zda by Poche měl být členem vlády. Europoslance kritizují kupříkladu Jaroslav Foldyna a Jiří Zimola. Poche k nim měl jeden komentář.

„Jarda Foldyna, pokud má jiný názor než vy, tak vám to řekne. Jiří Zimola se chová úplně odlišně, ten nikdy odlišný názor neřekne, jen o vás mluví v médiích,“ uvedl politik.  

„Jaroslav Foldyna nic nevzkazuje, vše říká jasně na sjezdu nebo na ústředním výkonném výboru. Skutečnost, že Jiří Zimola místo toho, aby se o svém postoji bavil nejdřív s námi uvnitř strany, hlásá své názory v médiích, vypovídá především o něm samotném a jeho charakteru,“ pokračoval.

Zimolovi vyčítá mimo jiné i to, že ještě když se ucházel o post místopředsedy, tak v Praze sliboval, že se vyhne otázce uspořádání referend o mezinárodních otázkách. Jenže když byl zvolen, poskytl do médií rozhovor, v němž mluvil o tom, že by ČSSD měla podpořit myšlenku o uspořádání referenda o členství v EU. Poche je proti takovému referendu.

„Já jsem velkým zastáncem referenda, ať už vnitrostranického, nebo republikového. Ale vytvářet prostředí, ve kterém bude prostor pro zahraniční propagandu, prostor pro ovlivňování chodu ČR zvnějšku, to skutečně nechci. Protože pokud vytvoříte prostor pro to, aby zahraniční politika byla předmětem referenda, tak se to dřív nebo později stane. Nechci nechat rozhodování o zahraniční politice v rukou marketingových a propagandistických kampaní,“ pravil Poche.

„Máme závazky vůči EU. Změnit ve Sněmovně chod zahraniční politiky je obtížnější než v referendu, ve kterém budou občané bombardováni měsíce různými fake news,“ doplnil europoslanec.

Jednou z otázek, o které by se mohlo rozhodovat v referendu, je prý třeba přijetí eura. Poche má za to, že by nám přijetí evropské společné měny prospělo. Přiblížilo by nás to pevnému jádru EU, jemuž se prý teď vzdalujeme, ale především by nám to dovolilo ovlivňovat měnovou politiku EU, které v současné pozici můžeme jen přihlížet.

Velké kritice Pocheho podrobuje prezident Miloš Zeman. Europoslanec je připraven si s prezidentem promluvit a vyložit mu své názory. V rozhovoru pro deník přiblížil, jak hledí na migrační krizi. Jeho oponenti Pochemu vyčítají, že v roce 2015 hlasoval pro přijímání uprchlíků do EU. Europoslanec vysvětlil, jak to bylo doopravdy.

„Nebylo nijak legislativně závazné. Byla to rezoluce, která obsahovala mnoho návrhů, ke kterým by Evropská komise mohla přistoupit. Předcházelo tvorbu pozice vlády ČR. Ta se tvořila až v létě 2015. V září 2015 byla ČR poprvé v Radě EU přehlasována, co se týče relokací,“ řekl Poche.

„Už na jaře 2015 bylo zřejmé, že migrační vlna bude hýbat Evropou a že je to vážný humanitární problém. Součástí rezoluce byla výzva k posílení námořních operací apod. Je evidentní, že členské státy jsou v této otázce velmi rozděleny. Jsem přesvědčen, že Dublin IV je v současné podobě neprosaditelný,“ pokračoval.

V obecné rovině je však pro to, aby se lidem z regionů postižených válkou pomáhalo. Na druhé straně si prý nelze myslet, že Evropa bude schopná pojmout všechny obyvatele Afriky. EU proto musí přijmout čtyři zásadní body.

„Je to posílení ochrany vnější hranice EU, to je zásadní. Za druhé to jsou readmisní dohody se zeměmi Blízkého východu nebo subsaharské Afriky. K tomu se váže, že zemím, které budou readmisní dohody naplňovat a budou migranty z Řecka a Itálie přijímat zpět, zajistíme dohody o volném obchodu. Umožní jim zvyšovat svou ekonomickou úroveň,“ podotkl Poche.

Stejně tak bychom prý měli udržet naše vojáky v zahraničních misích, protože naši vojáci mohu řešit problémy přímo v místech, kde se rodí. Stejně tak prý bude důležité jednou provždy odmítnout myšlenku povinných kvót na přerozdělování uprchlíků a sankcí pro země, které by je neplnily. Odpor vůči kvótám dál roste, takže jsou podle Pocheho neprosaditelné. „Čím dříve to bude zřejmé, tím lépe, protože to nacionalističtí a xenofobní politici používají v kampaních,“ podotkl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nakonec vysvětlil, proč je zastáncem sankcí vůči Rusku. Je to prý jeden z mála demokratických mírových nástrojů, jak dát Rusku najevo, že se nám nelíbí, co provádí na východě Ukrajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…