Místopředseda KDU-ČSL: Při manipulaci s daty na MPSV došlo k porušení zákona

15.02.2012 11:07

Místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek podal v úterý podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Tento krok je motivován poznatky, které místopředseda lidovců shromáždil ohledně nakládání s osobními daty klientů v systémech pro vyplácení sociálních dávek na MPSV.

Místopředseda KDU-ČSL: Při manipulaci s daty na MPSV došlo k porušení zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
reklama

Podnět je podáván na základě důvodné obavy z porušení zákona 101/2000 Sb., v platném znění, v případě vyvedení informačních systémů a databází MPSV do externího subjektu. Předmětné databáze přitom obsahují osobní a citlivé údaje většiny populace České republiky, tvrdí zpráva, kterou ve středu obdržely ParlamentníListy.cz

Základem tohoto podezření je podle KDU-ČSL nestandardní a zřejmě i nezákonný postup, který použilo MPSV při pořízení a provozování nových informačních systémů v období roku 2011 a 2012.

Jan Bartošek ke svému podání pro naši redakci uvedl: "Je jasné, že z hlediska zákona je MPSV správcem osobních údajů a citlivých údajů vedených v nových agendových systémech. Jenže provoz nových agendových systémů a uložení osobních údajů v databázích je nyní pryč z MPSV a úřadů práce a tato data byla zpřístupněna bez řádného právního ošetření privátnímu subjektu, existuje tedy důvodná obava, že nejsou splněny požadavky § 6 a § 13 zákona.“

Tento krok je již druhý právní postup v pořadí uplatněný u orgánů České republiky ve věci pravděpodobných manažerských a právních pochybení MPSV při reformě systému vyplácení sociálních dávek.

Jako první podal Jan Bartošek podnět k antimonopolnímu úřadu, aby byl přešetřen podivný postup MPSV, při kterém nedošlo při zadávání nového softwaru v celkovém objemu 3,5 miliardy korun k řádnému výběrovému řízení. "Celé řízení kolem softwarových zakázek na MPSV provází stín temných pochybností,“ uvedl Bartošek, který kauzu dlouhodobě sleduje a jako dosud jediný český politik také podniká příslušné kroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

19:52 Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

Předseda SPD Tomio Okamura se rozlítil nad podle jeho slov další šíleností Bruselu. Evropská unie to…