Stalo se tak ústy politického rady ambasády USA Jamese P. Merze, který na schůzce s týmem tuzemského státního tajemníka pro EU na konci minulého týdne zvedl téma Mládkovy proruské strategie. James Merz řekl, že je americká strana materiálem „velmi překvapena, nerozumí ani jeho obsahu ani načasování.“
„Podle našich informací jsou dopady sankcí proti Rusku pro Českou republiku zcela minimální, nechápeme tedy, proč tento materiál vzniká,“ sdělil Merz. Následně se odvolal na cestu Bohuslava Sobotky do Ameriky, kdy Spojené státy měly pocit, „...že si ohledně přístupu k sankcím s českou stranou porozuměly. O to víc nás materiál zaskočil,“ dodal vysoký americký diplomat.
Velvyslanectví Spojených států v Praze se odmítlo k zápisu oficiálně vyjádřit. „Nekomentujeme obsah soukromých diplomatických setkání,“ sdělil stručně mluvčí ambasády Daniel Ernst a podobně se k diskusi vyjádřil i eurotajemník Tomáš Prouza. „Debata o Rusku bude na vládě v březnu, bylo by předčasné, teď cokoliv řešit,“ dodal Prouza.
Mládek chce ještě v březnu, před summitem EU k protiruským sankcím a schválení mandátu vlády pro premiéra Sobotku, obnovit setkání česko-ruské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. Mládek se jí chce také zúčastnit. Státy EU se přitom už vloni dohodly, že bilaterární schůzky s Ruskem omezí na technické konzultace, což většinou znamená nejvýš na úroveň náměstků ministrů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra