Mladí lidé si přišli poslechnout Marka Hilšera a dozvěděli se: Problémy s terorismem jsou, ale Evropa se s tím časem vyrovná. Ta vlna pomine

15.11.2017 17:38

REPORTÁŽ O tom, jaký by měl být podle něj prezident, i o tom, zda má rád Miloše Zemana, promluvil na besedě v Českých Budějovicích kandidát na příští hlavu státu Marek Hilšer. „Já nevím, za co bych ho měl mít rád,“ přemítal Hilšer. „Je vtipný, a možná proto si i získává srdce lidí,“ vzpomněl si nakonec. Promluvil i o matkách samoživitelkách a také o nelegální imigraci.

Mladí lidé si přišli poslechnout Marka Hilšera a dozvěděli se: Problémy s terorismem jsou, ale Evropa se s tím časem vyrovná. Ta vlna pomine
Foto: Vít Hassan
Popisek: Lékař a aktivista Marek Hilšer
reklama

Na besedu s Markem Hilšerem přišli převážně mladí lidé, vesměs studenti. Kandidát na prezidenta si hned na začátku pochválil hojnou účast. „Já jsem nesmírně rád, že vás přišlo tolik. Když jsem byl v Českých Budějovicích poprvé, tak přišlo asi pět lidí,“ uvedl besedu s úsměvem Marek Hilšer a hned v úvodu zavzpomínal na dobu, kdy s rodiči emigroval do Španělska.„Já jsem jako třináctiletý kluk zažil migraci se svými rodiči, skončili jsme ve Španělsku. Kromě toho, že jsem se naučil španělštinu, tak to ve mně zanechalo hluboké vzpomínky a myslím si, že mne to ovlivnilo v dalším životě,“ řekl s tím, že otec se rozhodl odejít z tehdejšího Československa vlastně trošku úsměvně až v červnu 1989. „Za pár měsíců pak byla sametová revoluce. My jsme ji sledovali z televize a byli jsme nesmírně šťastní,“ vzpomínal Hilšer.

Žádné hordy nájezdníků

Na besedě promluvil Marek Hilšer například o nelegální imigraci. „K tématům nelegální imigrace se vyjadřujete, že je potřeba kontrola, ale ne se uzavírat,“ řekla moderátorka večera a zeptala se kandidáta na prezidenta, jaké konkrétní řešení této situace by navrhoval.

Anketa

Je dobře, že dle dohody ANO a SPD obsadí Okamurovo hnutí funkci předsedy sněmovního bezpečnostního výboru?

93%
7%
hlasovalo: 14409 lidí

„V České republice žádný takový problém nevidím. Tady se vytváří nějaké podle mne zbytečné strachy, řekl bych úmyslně. Politik, aby mohl lidi ovládat, tak v nich vyvolá nejdřív strach, a pak přijde a řekne, že je zachrání. Co se týče České republiky, no tak tady nějaký masivní příliv nelegální migrace nevidím. Máme náš migrační zákon, který je přísný. A že by se sem valily nějaké hordy nájezdníků odkudkoliv, tak já to prostě opravdu nikde nevidím,“ vysvětlil Hilšer a dodal. „Ano, možná je problém více v Evropě. Myslím si ale, že tam jsou více zvyklí na cizí kultury. Když to třeba srovnám se Španělskem a s tím, jak Španělé vnímají imigraci, tak myslím, že jsou mnohem tolerantnější. Možná je to také dané tím, že to je země, která vždycky byla jaksi otevřená. Mají moře, Španělé jezdili po celém světě. Takže ten kontakt s cizími kulturami ve srovnání třeba s tou střední Evropou byl vždycky mnohem otevřenější,“ uvažoval Hilšer a hned dal také příklad. „Také jste třeba mohli sledovat, že v Barceloně kdysi byly nějaké demonstrace na podporu imigrace nebo uprchlíků. Takže to vnímání je prostě jiné,“ vysvětlil.

A promluvil i o terorismu. „Samozřejmě ty problémy s terorismem jsou, ale s tím si myslím, že se časem ta Evropa vyrovná. Myslím, že to je nějaká vlna, která podle mého názoru za určitou dobu pomine,“ míní Hilšer.

Místo návštěv Číny starost o děti

Při rozhovoru s moderátorkou odpověděl i na to, koho považuje za „slabé“, jak o tom občas mluví. „Ono to slovo „slabí“ asi není úplně dobře zvolené, ale já bych řekl, že jsou to potřební,“ vysvětlil Hilšer a pokračoval. „Já jsem teď byl v sobotu v Liberci a tam pořádali charitativní akci na podporu dětí, které nemají na to, aby mohly chodit do školní jídelny. To jsou třeba děti svobodných matek, které na to nemají. A je jich spousta. Byl jsem až překvapený, že třeba v tom Libereckém kraji je skoro tisíc takových dětí, které nemají 25 korun na to, aby šly do školní jídelny,“ prozradil Hilšer a hned při té příležitosti vzpomněl Miloše Zemana. „Já myslím, že ten prezident by měl místo toho, aby jezdil třeba více do té Číny a svoji energii utrácel tím, že domlouvá nějaké kšefty prostě pro pana Kellnera, když to řeknu natvrdo (protože víme, jakým letadlem letěl prezident z Číny v roce 2014, soukromým tryskáčem, neletěl státním letadlem), tak by měl tu energii věnovat třeba právě těmto otázkám. A těch je celá řada,“ poukazuje Marek Hilšer a nadnáší další věc, kterou je potřeba podle jeho názoru v České republice řešit. „Můžeme mluvit třeba o zdravotnictví, kde dnes opravdu cítím, že bude velký problém s tím, aby naši rodiče, nebo i my, jsme byli opravdu dobře ošetřováni. Protože je obrovský nedostatek personálu ve zdravotnictví, je nedostatek zdravotních sester. A nikdo o tom nemluví,“ vysvětluje Hilšer s tím, že dle jeho názoru to není v pořádku ani ve školství.

„Teď jsem byl na konferenci o vzdělanosti. A tam vystoupil někdo z publika a říkal, že ti ředitelé už nemají moc na výběr, že musí brát kdejakého člověka, který je schopen učit, a kdyby chtěl sledovat nějakou kvalitu pro vzdělávání našich dětí, tak nemůže, protože o to učitelství nemá nikdo moc zájem,“ říká kandidát na prezidenta

Má rád Zemana?

Přítomné poměrně rozveselila i otázka druhého moderátora, který se Marka Hilšera zeptal, jestli má Miloše Zemana rád. „Já nevím, za co bych ho měl mít rád,“ uvažoval Hilšer, co by našel pozitivního na Miloši Zemanovi a nakonec na to přece jen přišel. „Ano, já si třeba cením toho, že když přišel na Pražský hrad, tak vyvěsil vlajku Evropské unie a vlastně se prezentoval jako eurofederalista. A to mi přišlo docela fajn poté, co přišel na Hrad po Václavu Klausovi. Za to jsem si ho vážil. Nevím, jak to má dnes. Jestli je ještě eurofederalista, jestli by to takhle srdnatě a hrdě říkal v současné době... ale za to bych ho asi měl rád,“ řekl Hilšer s tím, že se mu ještě na současném prezidentovi líbí, že je vtipný. „A proto je možná tak populární. Třeba já tak vtipný nejsem. On ano, a možná proto si i získává srdce lidí. To je na něm pozitivní. Ale někdy je ten vtip až takový, že dokáže i urazit,“ dodal Hilšer směrem k publiku, které bylo vůči němu z velké většiny velmi vstřícně naladěno.

„Je mi z kandidátů sympatický asi nejvíc. Je mladý, má dobré názory a dnes mne přesvědčil, že bych ho chtěl podpořit,“ svěřil se student Jihočeské univerzity. „Nechceme tam mít už pána, který prostě už na to očividně nemá, opravdu vypadá nemocně a navíc, chce to, jak se říká, svěží vítr,“ přidala se i jeho přítelkyně Klára, která prozradila, že studuje Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechá si Hamáček líbit všechno? Potopená ČSSD, zaznělo

16:51 Nechá si Hamáček líbit všechno? Potopená ČSSD, zaznělo

Komentátor deníku Forum24 Jiří Sezemský se zaměřil na předsedu ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. …