Mladý Babiš u soudu: Podepsal jsem pět nebo šest listů, netuším, o co šlo

16.09.2022 13:20 | On-line

Andrej Babiš mladší trvá na tom, že nepodepsal listinu o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo. U soudu dnes uvedl, že až později připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce. Syn obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Píše o tom mimo jiné server Seznam Zprávy.

Mladý Babiš u soudu: Podepsal jsem pět nebo šest listů, netuším, o co šlo
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Pro dnešní den se z jednání soudu omluvili oba obžalovaní – otec Andreje Babiše mladšího, expremiér Andrej Babiš, i manažerka Agrofertu Jana Nagyová (dříve Mayerová). Oba podle obžaloby podváděli při získání evropské dotace na Farmu Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš měl na přelomu let 2007 a 2008 zajistit vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

K závěru, že na listině o převodu akcií s určitou mírou pravděpodobnosti není podpis Babiše mladšího, dospěl i písmoznalec. Syn dnes u pražského městského soudu uvedl, že v letech 2007 až 2010 studoval na Floridě a Česko navštěvoval jen na Vánoce. Až rok či rok a půl po svém návratu ze Spojených států podepsal nějakou listinu, a to za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Není si jistý, zda u podpisu nebyla i jeho sestra Adriana Bobeková.

„Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ vypověděl. Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.

V období, kdy došlo k převodu akcií, byla v USA podle policie opakovaně použita platební karta Babiše mladšího. Na dotaz státního zástupce, zda ji někomu půjčoval, odpověděl, že ani jednou. Zároveň odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc ke svému zastupování. „To by musel být falešný podpis,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jaké budou další kroky ANO?

Vládu se vám odvolat nepodařilo, ale dost pravděpodobně budete v příští vládě, jak se pak k celé kauze postavíte? Budete ji prošetřovat? Protože ani já pod hlavičkou ODS nevěřím nezávislému prošetření.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadne to v Íránu stejně jako v Iráku a Afghánistánu? Trump se dostal do špatné situace, tvrdí odborník

18:20 Dopadne to v Íránu stejně jako v Iráku a Afghánistánu? Trump se dostal do špatné situace, tvrdí odborník

Někdejší velvyslanec v USA Michael Žantovský se vyjádřil k rozkazu amerického prezidenta USA Donalda…