Mladý Bělorus v Rozhlasu: Takové věci se neděly ani za druhé světové války, říkají přeživší

21.08.2020 21:20

„Spousta lidí, kteří to přežili, říkají, že takové věci se nekonaly ani v době druhé světové války,“ pronesl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu k násilí v Bělorusku projektový manažer v Institutu cirkulární ekonomiky Stepan Vashkevich. Ruský zásah podle něj není hrozbou. „Myslím, že Západ nás nepodporuje v takové míře, aby byly ruské obavy namístě,“ řekl. Došlo i na média a miliony eur, které do Běloruska proudí z Evropské unie.

Mladý Bělorus v Rozhlasu: Takové věci se neděly ani za druhé světové války, říkají přeživší
Foto: Repro Rada BNR
Popisek: Demonstrace za demokratické Bělorusko
reklama

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21393 lidí
Vashkevich, jenž se do Česka přestěhoval kvůli možnosti environmentálního studia udržitelného rozvoje, aktuální dění ve své zemi sleduje přes ruskou aplikaci Telegram, ta jako jedna z mála na světě nepodléhá tamní cenzuře a díky její bezpečnosti si ji oblíbili i běloruští protestující.

Pětadvacetiletý projektový manažer tvrdí, že česká média jsou v rámci přenášení zpráv z Běloruska objektivní. „Jak je známo, pan (maďarský prezident Viktor) Orbán je kamarád Alexandra Lukašenka, takže maďarská veřejnoprávní média vysílají zkreslené informace, které podporují spíše současný režim, myslím, že česká média odvádějí dobrou práci. Samozřejmě tam jsou nějaké nuance, které plynou z toho, že kdokoliv v zahraničí těžko pochopí situaci u nás,“ pronesl.

I v Bělorusku podle něho mají mít lidé přístup k objektivním informacím. Vashkevich sice řekl, že měl strach o své blízké, když byl v Bělorusku vypnutý internet, později však dodal, že se tento stav stal pouze jednou, a to jen na deset minut, kdy Lukašenko promlouval ke stávkujícím.

Protesty označil za nepředvídané. „Zapomíná se na následky a následky přišly tento týden,“ zmínil dále s tím, že se nyní protesty zmírnily, a očekává, že opět propuknou až v neděli.

Lukašenko se podle tvrzení Vashkeviche neopírá o armádu a policii, ale o KGB. Myslí si též, že na provládní mítinky byli lidé nuceni přijít. „Dobře, ale ne všichni,“ vložil se do jeho řeči moderátor Vladimír Kroc a tázal se, kolik hlasů by podle něj Lukašenko mohl získat u plně svobodných voleb. Vashkevich má za to, že prezidentova důvěra poklesla s děním po volbách, před volbami se prý uvažovalo, že je Lukašenkova podpora 26 procent.

„Spousta lidí, kteří to přežili, říkají, že takové věci se nekonaly ani v době druhé světové války,“ vyjevil pak Vashkevich násilí, které v Bělorusku po volbách panovalo.

Zprávy jdoucí ze země však hovoří zatím o nejméně třech obětech, poslední zemřelý demonstrant zesnul ve vojenské nemocnici v Minsku, kam byl přepraven se střelným zraněním z Brestu, kde jej postřelili policisté. Zranění jsou počítána v desítkách, tisícovky lidí byly zadrženy.

Ruského zásahu se prý tamní lidé nemusejí obávat a slova Kremlu mají být pouze jakýmsi varováním. „Myslím, že Západ nás nepodporuje v takové míře, aby byly ruské obavy namístě,“ zaznělo dále od Vashkeviche. Ruský prezident Vladimir Putin si je podle projektového manažera vědom přátelství Rusů a Bělorusů a toho, že by případný vpád ruské armády do země blízké vztahy obou zemí zcela uťal.

Finanční pomoc Evropské unie zemi je podle něho „riskantní proces“ a Lukašenko toho může zneužít ke své propagandě, navíc se prý takové peníze často přímo k občanům nedostanou. „Máte ponětí, proč tam Evropská unie posílá finanční prostředky?“ ptal se Kroc na částku, která má dosahovat 53 milionů eur. Vashkevich má za to, že největší část je koronavirovou pomocí.

Klíčovým dnem by pro další dění v zemi mohla být neděle, kdy se opět chystají silné protesty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…