Mluví takhle Kanaďan, Francouz a Brit... To není vtip, summit NATO se trochu zvrtl

05.12.2019 14:39

V Londýně se v týdnu sešlo 29 politických lídrů z členských států NATO, které slavilo 70 let od založení. O pořádné pozdvižení se postarali kanadský premiér Justin Trudea, britský ministerský předseda Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří kousek od televizních kamer pomlouvali amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten si nic nenechal líbit a Macrona zkritizoval za jeho slova o „klinické smrti NATO“ a Trudeauovi připomněl, že Kanada organizaci NATO neplatí slíbené částky.

Mluví takhle Kanaďan, Francouz a Brit... To není vtip, summit NATO se trochu zvrtl
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN
reklama

Trojice státníků v Buckinghamském paláci posměšně reagovala na Trumpovu tiskovou konferenci. „(Trump) přišel pozdě, protože jeho konference trvala 40 minut…sledoval jsem jeho tým a těm vždycky spadne brada až na podlahu,“ smál se kanadský premiér Trudeau a narážel na časté Trumpovi skandální výroky, které nebyly konzultovány s jeho poradci.

Anketa

Stíhání Babiše obnoveno. Co by mělo nastat?

hlasovalo: 35904 lidí

Donald Trump druhý den odpověděl po svém. „Víte, (Trudeau) má dvě tváře. Já si myslím, že je to opravdu hodný chlap, ale musel jsem mu připomenout, že neplatí slíbená dvě procenta na obranu a on z toho nevypadal moc nadšený,“ vrátil úder americký prezident.

Poté se pustil také do svého francouzského protějšku a reagoval na jeho listopadové prohlášení, že NATO se nachází ve stavu klinické smrti. „Je to nestydaté prohlášení,“ řekl Trump o Macronových slovech. „Nemůžete přece chodit a trousit o NATO takové poznámky... je to velice urážlivé,“ dodal.

Kritice Trumpa neušly ani někteří další státníci, když za nedodržování požadovaných dvou procent hrubého domácího produktu na obranu vyčinil i německé kancléřce Angele Merkelové.

Trudeau se pak snažil situaci uklidnit. „Všichni víme, že vztah Kanady a Spojených států je vynikající nezávisle na vztahu osob prezidenta a premiéra. Navíc si myslím, že i my dva máme velmi dobrý a konstruktivní vztah,“ pronesl kanadský premiér.

Za to britský ministerský předseda dělal, že o celé situaci nic neví. „To je úplný nesmysl, nevím, o čem to mluvíte,“ reagoval Johnson na dotaz novinářů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg situaci nechtěl nijak dramatizoval. „Neshody tu byly po celou dobu existence organizace, jsme 29 různých států z obou částí Atlantiku, s rozdílnou historií a jinými politickými stranami u vlády,“ uklidňoval celou kauzu norský nejvyšší představitel NATO.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Summitu se v Londýně účastnil i český prezident Miloš Zeman, který na slavnostní recepci pozdravil královnu Alžbětu II. Těsně před příchodem amerického prezidenta Trumpa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …