Moc teplo? Moc zima? „Domácnost podá podnět.“ Síkela plánuje udávání

13.08.2022 7:55 | Ze sítí

Úsporná opatření, která představil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a která mají i pomocí Tabulky doporučených teplot reagovat na případnou energetickou krizi hrozící České republice hlavně s příchodem podzimních a zimních chladných měsíců, se nesetkala u veřejnosti s příliš dobrým ohlasem. Jak budou lidé reagovat na další pokyny z dílny resortu MPO, tentokrát ohledně kontroly teplot v domácnostech a udávání na Inspekci, je proto otázkou.

Moc teplo? Moc zima? „Domácnost podá podnět.“ Síkela plánuje udávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,“ říká Síkela a dodává, že úspory plynu, kterých by se v případě zavedení těchto pravidel podařilo dosáhnout, by se mohly započítat do cíle snížit spotřebu plynu o 15 %, který vyplývá z nařízení Rady EU.

Tolik k původnímu záměru, který tedy jasně evokuje potřebu vyhovět nařízení EU. Síkela v původním vyjádření dodal, že k omezování teplot přistoupit nechce, nicméně původní tabulka je dost detailní.

Jak bude ale opatření kontrolováno, říkali si mnozí občané, kterých se tabulka požadovaných teplot v obývácích, koupelnách a jinde týkala? I na to Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) myslelo a vydalo manuál „Jak budou probíhat kontroly podle nové vyhlášky o vytápění“. (Ministerstvo v mezičase stihlo svůj příspěvek smazat - pozn.red.)

V něm se dozvíte:

- Kontrolováni budou vlastníci budov nebo společenství vlastníků bytových jednotek. Ti jsou za dodržování výše nově stanovených teplot zodpovědní.

- Pokud budete mít v bytě a tedy pravděpodobně i v jednotlivých místnostech vyšší nebo nižší teploty, máte se obrátit na vlastníka budovy nebo na společenství vlastníků jednotek.

- Pokud i přes vaše „oznámení“ nedojde k nápravě, měla by vaše domácnost podat podnět, tedy opět to „oznámit“ na Státní energetickou inspekci. Ta provede následně kontrolu.

- Nikdy tak prý nebude pokutována konkrétní domácnost.

Pokud se ptáte, jak vysoké hrozí pokuty, má MPO jasno. Bude to posuzováno případ od případu, tedy jasná pravidla v tomto zřejmě nejsou stanovena, což může být zneužito.

Po vládní akci „Braňme Česko“ jsou tady tedy další výzvy k udávání; tentokrát se musí mít na pozoru vlastníci bytových domů, budov či společenství vlastníků bytových jednotek.

To, že toto kontrolní opatření nebude veřejností přijato úplně s nadšením, signalizují už nyní některé ohlasy, které se nám podařilo sesbírat na sociální síti Twitter, kde MPO svůj záměr ohledně kontroly vytápění a udávání vlastníků budov zveřejnilo.

„Tak tohle je tedy velká paráda, už vidím ty voliče slepence jak pobíhají na chodbách s laserovým teploměrem, měří dveře a pečlivě vše zaznamenávají. Petr Fiala nejspíš půjde příkladem. Stejně dělá hovno, tak může alespoň po nocích měřit,“ nebral si servítky jeden z těch, kteří na záměr MPO reagovali.

„Tak Petr Fiala si sice pochvaluje, jak při sobě držíme, ale vláda pro jistotu už chystá represivní opatření vůči těm, co by si snad chtěli v zimě zatopit. Tak co, když jste cinkali, napadlo vás, že vám jednou stát bude kontrolovat teplotu v bytě? Ale banány jsou...“ naráží další na prohlášení Petra Fialy, jak držíme v těžkých chvílích jako národ při sobě a také na fakt, že mnozí z nás si představovali budoucnost jinak, než že stát bude kontrolovat vytápění a my budeme udávat ty, kteří topí moc.

„Kurva co to je? Do píči cože?“ nemůže zřejmě uvěřit další přispěvatel na Twitter nastavení kontrolních opatření a nezdráhá se použít i velmi ostré výrazivo.

„Také byste chtěli být členy výborů společenství vlastníků jednotek?“ ptá se další s evidentním odkazem na možná udání od uživatelů bytů a hlavně na postihy, kterým budete jako člen výboru SVJ vystaven.

Je reálné předpokládat, že na základě možných postihů a pokut pro členy výborů SVJ budou lidé, kterých se to týká, své funkce skládat, protože nebudou chtít riskovat potenciální postihy pramenící z toho, že je někdo udá.

„Tohle jako myslí MPO vážně?“ nevěří další diskutér. „Mně to přijde jako naprostý logický nesmysl. Jak mohu jako majitel bytu zodpovídat za to, na kolik si nájemník ten byt vytopí… Bude to nějakej pirátskej poslanec, začne mi tam těžit a já to zaplatím?“ obává se toho, že majitel bytu nemůže mít vliv na to, zda nájemník dodržuje daná opatření.

„To je ten malý pravicový stát, kde se lidem důvěřuje a nekontroluje ho tisíc úředníků. Děkuji, už je líp,“ vyjádřil svoje zklamání nad směřováním státu pod vedením Pětikoalice další z přispěvatelů.

Vladimír Budinský, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie a zároveň prezident Zaměstnaneckého svazu důlního a naftového průmyslu, vidí dopady nového opatření MPO ze svého pohledu.

„Státní kontrola bude chodit po bytech, školách a úřadech a měřit teplotu dle nařízení z vyhlášky. Rychle si kupte teploměry,“ nabádá s nadsázkou spotřebitele.

Jasno má i diskutér, podle kterého jde o další vládní opatření směřující k naštvání občanů a tím i k předčasným volbám.

„Budou předčasné volby, 5K proto dělá opravdu všechno.“

Dodejme, že podle MPO by měla nová pravidla plynoucí z vyhlášky platit pro odběratele napojené na soustavy zásobování tepelnou energií, výjimkou jsou soustavy využívající alespoň z 80 procent obnovitelné zdroje energie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…