Moderátor se ptal, jak to dopadlo s policistou Martincem. A pak ztrhal Bradáčovou

6. 10. 2013 21:25

Moderátor rádia Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý se zajímal, jak skončila kauza plukovníka Tomáše Martince, bývalého ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Ta se dostala na veřejnost zásluhou jeho pořadu, respektive mikrofonů na jeho pořad připravených.

Moderátor se ptal, jak to dopadlo s policistou Martincem. A pak ztrhal Bradáčovou
Foto: archiv L. X. Veselého
Popisek: Moderátor a publicista Luboš Xaver Veselý
reklama

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla hostem jeho pořadu Pressklub, ve kterém mimo jiné čelila dotazu na vyšetřování svého manžela kvůli kauze IT zakázek pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Po skončení pořadu moderátorovi sdělila, že tuto „kauzu“ na ni připravil plukovník Martinec, tehdejší šéf protikorupční kriminálky. „Děkuji, že jste se zeptal na tu kauzu mého manžela. Je to na mě vyrobené. Vyrobil to ÚOKFK a Martinec vám to prodal,“ zaznělo tehdy na zapnutý mikrofon.

Nahrávka unikla na veřejnost a slova vrchní státní zástupkyně rozpoutala lavinu. Spory mezi elitním důstojníkem a vysokou státní zástupkyní vyústily v odstoupení plukovníka Martince, poté, co se za Bradáčovou postavil i ministr Pavel Blažek. Martinec si navíc vysloužil stíhání od Generální inspekce bezpečnostních sborů, prověřující případnou trestnou činnost policistů.

Celý text ZDE.

Moderátor se nyní zajímal, k jakým výsledkům Martincovo vyšetřování po několika měsících dospělo. „Když už to v mém pořadu začalo, chtěl jsem vědět jaký je konec,“ vysvětluje moderátor Veselý, proč se tak pídil po výsledku Martincova vyšetřování. Dostal prý odpověď, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by naznačovaly, že Martinec „vyráběl kauzu“ na Bradáčovou.

A kromě toho bylo zjištěno, že není pravda, že by Martinec „prodal“ informace o Bradáčové jakémukoliv novináři. Proto podle moderátora Veselého bylo jednoznačně prokázáno, že žádné informace tohoto typu od Martince nekupoval a tedy není pravda tvrzení Bradáčové, že se stal součástí komplotu k jejímu odstranění.

Nyní Veselý přiznává, že po zmíněných zjištěních zamýšlí, o co v kauze šlo. „Proč ředitel Martinec tak rychle opustil svoji pozici? Šlo mu opravdu o zlepšení spolupráce se státním zastupitelstvím? Měl čisté svědomí? Nebo se sílícího vlivu přísné státní zástupkyně prostě bál?“ zamýšlí se moderátor. Podle něj se dá uvažovat i o tom, že se vrchní státní zástupkyně svým pomlouvačným výrokem dopustila trestného činu.

Veselý připomíná, že Lenka Bradáčová na vrchní státní zastupitelství nastoupila v roce 2012 s velkou slávou krátce poté, co dostala do vazby středočeského hejtmana Davida Ratha. Se svatozáří odhodlané protikorupční bojovnice slibovala dalekosáhlé změny. Jenže po roce jsou prý její výsledky velmi pochybné. Veselý připomněl slova ministryně spravedlnosti, že výsledky roční práce vrchní státní zástupkyně jsou „skutečně nepatrné“.

Na zastupitelství prý vytvořila velmi dusnou pracovní atmosféru a obklopuje se výhradně mladými stážisty, kteří ji nekritizují. Podle Veselého se tak možná schyluje ke konci návladní, která milovala televizní kamery. „Její šance na ovládnutí části české justice a na vítězství nad nepoctivci se pravděpodobně den ode dne snižují,“ píše moderátor pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

11:25 Slavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!

Herní vývojář Daniel Vávra natočil na YouTube hodinové video, kde probíral nejen koronavirus. „Další…