Mohli jsme mít i o padesát procent vyšší mzdy, míní Švejnar. Přidal i kritiku Zemana

27.02.2015 21:00

Jan Švejnar, ekonom působící v USA, zavítal do pátečního Hyde parku České televize. Vyjádřil se nejen k české ekonomice, které prý schází nějaké dlouhodobější vize. Přiklonil se k evropské integraci, kterou považuje za dobrou, ale nelze ji uspěchat. USA si prošly občanskou válkou, než se sjednotily, připomněl. Stranou jeho pozornosti nezůstal ani ruský prezident Vladimir Putin, který prý v 21. století uplatňuje politiku století devatenáctého. Zkritizoval i prezidenta Miloše Zemana.

Mohli jsme mít i o padesát procent vyšší mzdy, míní Švejnar. Přidal  i kritiku Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar

V úvodu se zabýval finanční ústavou, kterou se snažily prosadit pravicové vlády a teď v tom pokračuje i levicová vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), politici ale musí dát pozor na to, aby si ponechali dostatečný prostor k realizaci svých politických záměrů v ekonomice. Jak ale bude vláda sestavovat dlouhodobě vyrovnaný rozpočet, pokud se soustavně zadlužuje: Podle Švejnara je důležité, aby vláda šetřila na horší časy, pokud se zrovna ekonomice daří.

Ekonomice se daří. Jak to pozná "obyčejný člověk"?

"Příliš velká restrikce může škodit," varuje ekonom před příliš tvrdou politikou škrtů, která by jinak také mohla nastat. Viděli jsme to prý ostatně v minulých letech. "Přebytky bych ukládal, kdybychom rostli rychleji než o dvě procenta a v delším horizontu," radil Švejnar.

A co hmotná odpovědnost politiků, měli bychom ji zavést? "Pokud se vláda chová zodpovědně, tak to není potřebné. Kdyby se ale chovala nezodpovědně, pak by to mohlo pomoci," uvedl host.

České ekonomice se daří lépe, než analytici očekávali a poměrně vesele se v tomto směru tváří i Švejnar. "Obyčejný člověk" to pozná např. tím, že snáz najde práci, nebude mu tolik hrozit, že práci ztratí a měl by mu i růst plat. "Ekonomika se odlepila ode dna a teď musíme doufat, že to vydrží. Problém je v tom, že zatím na straně vlády nevidím opatření pro střednědobý a dlouhodobý růst."

Některé věci, které rozjel ministr financí Andrej Babiš (ANO), považuje za dobré. Zmínil např. důraz na lepší výběr daní. Na druhé straně zopakoval, že mu schází nějaké střednědobé a dlouhodobé vize na využití lidského potenciálu naší země.

Česko by potřebovalo jak zahraniční investice, tak investice českých podnikatelů, se kterými bude následně pracovní síla pracovat. Pokud se toto začne dařit, porostou podle Švejnara i mzdy. "Kdyby byla hospodářská politika v posledních pětadvaceti letech moudřejší, tak jsme dnes mohli mít vyšší mzdy o 30, 40 a možná i padesát procent," prohlásil Švejnar. A proč to je jinak? České vlády si prý způsobily hned dvě recese, které nepostihly okolní země, a to v polovině devadesátých let za Václava Klause a následně nedávno za premiéra Petra Nečase. A pak jsou tu i některé vnější faktory

Jak hodnotíte Miloše Zemana?

"Já jsem znal Miloše Zemana v devadesátých letech jako velmi schopného člověka, ale dnes se vyjadřuje poměrně extrémně, což se odráží např. na tom, že není zván na některé zahraniční návštěvy. Teď pojede do USA, ale není to na státní návštěvu," podotkl Švejnar, který v USA dlouhodobě působí. Je to tak, že na Západ se dostávají především negativní zprávy o Miloši Zemanovi.

Jak to změnit? Stačí se podívat na vnímání Polska v zahraničí, které jasně vyjadřuje své postoje v zahraničně-politické oblasti. Česko je dnes příliš neviditelné, proto pozornost poutají především negativní zprávy.  

Zapomíná se na střední třídu. A pokud jde o Řecko...

Následně se vrátil k ekonomice. Ta prý potřebuje jasně daný právní rámec, schopnou administrativu a především silnou střední třídu, která hraje zásadní roli nejen v ekonomice, ale také při udržování životaschopné demokracie.

Stranou jeho pozornosti nezůstala ani situace v Řecku. Řecko by rozhodně nemělo spoléhat na to, že mu snad někdo dluhy odpustí. "Myslím, že to Řecko je nyní tak zadlužené, že se ze své situace nedostane bez pomoci věřitelů. Věřím, že jsou si toho všichni vědomi a teď mají čas na vyjednávání. V Řecku už proběhly určité reformy, které šly správným směrem, ale voliči se proti nim začali bouřit, takže zvolili levicovou Syrizu. Myslím, že reformy budou pokračovat, ale budou měkčí," vyjádřil svůj názor ekonom s dovětkem, že dnes už by vystoupení Řecka z EU nemuselo tolik poškodit Unii jako celek. "Ale není to v zájmu kohokoliv, jde spíš jen o to, jestli by to byl precedens následovaný dalšími zeměmi. A když mluvíte třeba s Portugalci, tak slyšíte, že oni tam řecké kroky sledují," upozornil odborník.

Evropská integrace je dobrá, ale i USA si prošly občanskou válkou, než se sjednotily

České domácnosti se také stále více zadlužují a podle Švejnara je dobré sledovat, na co půjčky používají. Pokud je to na koupi bytu či nábytku, nemusí to být na škodu, protože jde o věci, ze kterých mají lidé dlouhodobý "požitek". Mnozí lidé si ale berou i půjčky na jiné věci a berou si jich navíc tolik, že nejsou schopni splácet. O to větší nebezpečí by nastalo v okamžiku, kdyby snad začaly klesat mzdy kvůli deflaci.

Nebylo by tedy pro Česko lepší, kdyby bylo členem eurozóny? Podle Švejnara studie ukazují, že nám bude dobře tam, kde bude Německo. "Vhodný se mi zdá přístup Polska, které plánuje vstup do eurozóny, ale říká, počkejme si, až skončí krize,"podotýká Švejnar. "Projekt evropské integrace já považuji za velice dobrý," zdůraznil ekonom s dovětkem, že tato integrace je dlouhodobým procesem. Nezapomínejme, že Spojené státy prošly občanskou válkou, než se sjednotily, připomněl.

Rusko a EU

Rusko s Putinem je zemí, která vede politiku známou z devatenáctého století. Putin mluví o sférách vlivu a lituje rozpadu Sovětského svazu. "A tady se vrátím k naší roli v EU, kde bychom měli být aktivnější. Silná EU totiž může hrát důležitou roli. Dopad sankcí na naši ekonomiku je navíc mnohem menší než u jiných zemí," podotkl expert.

Uvalení sankcí na Rusko tedy považuje za správný krok, protože pomáhají tlačit na řešení situace, v níž Rusko obsadilo Krym a dnes se angažuje na východě Ukrajiny.

TTIP

Stranou jeho pozornosti na závěr nezůstala ani Transatlantická smlouva o volném obchodu (TTIP). Výrobky, které přijdou do EU, budou levnější, ale díky konkurenci bude levnější i evropské zboží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…