Moravcův výslech Filipa: Koho podporujete? Naše starosty, nebo ruskou stranu? Bartoš pak nadskočil kvůli Hřibovi a fašismu

03.05.2020 13:25

Šéf komunistů Vojtěch Filip obvinil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (za TOP 09), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), že podporují fašismus. Těmto politikům doporučil, aby nedělali politiku, pokud mají strach. A Václav Moravec se neudržel. Před kamerami České televize se v nedělních Otázkách rozjela ostrá debata.

Moravcův výslech Filipa: Koho podporujete? Naše starosty, nebo ruskou stranu? Bartoš pak nadskočil kvůli Hřibovi a fašismu
Foto: Screen ČT24
Popisek: Vojtěch Filip a Otázky Václava Moravce
reklama

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se setkali ministr průmyslu, obchodu a dopravy za vládní hnutí ANO Karel Havlíček, šéf komunistů Vojtěch Filip, který toleruje vládu, a předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš.

Moravec první hodinu otevřel informací, kterou přinesla česká i zahraniční média, např. BBC, že tři naši komunální politici – starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (za TOP 09) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) – mohou být v ohrožení a hrozí jim likvidace či zavlečení do Ruska.

Ze záznamu pustil vyjádření Koláře, Hřiba i Novotného.

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36833 lidí

„Není to poprvé, kdy nám Rusové vyhrožují a snaží se s námi jednat z pozice síly, a kdyby už dřív v roce 2018, kdy na pomníku byly ty informační cedule, vláda řekla, že je to naše věc, tak to takto nemuselo skončit,“ upozornil Kolář.

„My máme na mezinárodní úrovni vystupovat jako svébytný suverénní stát. Specielně s těmito velmocemi. A my jim tady poklonkujeme a jsme zbabělí,“ rozčílil se Novotný.

Hřib zdůraznil, že takovému tlaku, ať už ze strany Ruska, nebo ze strany Číny, nelze ustupovat.

„To je nesmírně vážné tvrzení a před jakýmkoliv aktem je třeba toto důkladně prošetřit. Nejen na základě toho, že to napíše jedno médium, protože to by mohlo hrozit mezinárodním skandálem,“ varoval Havlíček. S tím, že kdyby se to potvrdilo, pak by se podle Havlíčka mohla vláda zabývat žádostí Senátu, aby se podstatně snížil počet pracovníků Ruské federace na ambasádě v Praze.

„Pokud by se něco takového mělo potvrdit, tak se to musí řešit s největší důsledností a důrazem, jakým to jde – ale pokud by se to nepotvrdilo, tak to musí na pravou míru uvést médium, které informaci přineslo,“ konstatoval Havlíček směrem k týdeníku Respekt.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Bartoš se vyjádřil podstatně ostřeji.

„Jít do suverénního státu takovýmto tlakem, že když se stane tohle, tak vaše firmy budou platit, tak tu kulturní tělesa nebudou moct působit, to je prostě věc, která do vyspělé Evropy nepatří a tady bychom se podle mého názoru mohli obrátit i na evropské struktury. Já chápu, že máme nějaké diplomatické závazky, ale tady už je to tak za hranou, že musíme jednat,“ zdůraznil Bartoš.

Filip obrátil pozornost ke smlouvě mezi Českem a Ruskem z roku 1993. „Tuto smlouvu podepsali prezident Havel a prezident Jelcin. A někteří politici zřejmě tuto smlouvu považují za cár papíru. Součástí smlouvy i našeho zákona je, že nejen válečné hroby, ale i pomníky mají být volně přístupné, a to nejsou,“  vyjevil svůj náhled na věc Filip.

Posléze se odvolal na názory bezpečnostních expertů, jako jsou Andor Šándor nebo Jaroslav Štefec, kteří označili konstrukci o možném útoku na české komunální politiky za hloupost. „Abychom mohli něco takového tvrdit, tak bychom museli mít krtka v ruské (tajné službě) FSB,“ zaznělo z úst Vojtěcha Filipa.

Politici musí být, podle komunisty, na určitou míru výhrůžek zvyklí.

„Když se bojí, tak ať nedělají politiku. ... Víte, kolikrát mně bylo vyhrožováno?“ ptal se Filip před kamerami.

„Vám hrozilo trestní stíhání v zahraničí?“ ptal se Moravec. „Ne, to nehrozilo,“ uznal Filip. „Tak vidíte, tak nejste v situaci jako Ondřej Kolář,“ uvedl Moravec s odkazem na skutečnost, že ruská strana přijala zákon, podle nějž smí být Kolář v Rusku stíhán jen za to, že jako komunální politik naplnil rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6.  

Zlobil se také na exministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který rozhodl o vydání zadrženého občana Jevgenije Nikulina do Spojených států. Toto rozhodnutí považuje za špatné, protože teď hrozí, že čeští politici mohou být vydáváni do zahraničí, pokud nějak vycestují.

Na konto Pavla Novotného, Ondřeje Koláře a Zdeňka Hřiba poznamenal, že to jsou politici, kteří podporují fašismus. „Oni jsou ti, kteří tady oslavují fašismus. Já nechápu, proč by český politik měl oslavovat vlasovce – podporovatele Hitlera,“ konstatoval Filip.

„Takže vy podporujete ruskou stranu?“ zeptal se Moravec.

„Ne, já tady podporuji české občany, protože ten, kdo staví pomník vlasovcům, tak podporuje fašisty,“ opakoval Filip.

V tu chvíli se ozval Bartoš a chtěl vědět, jak pražský primátor Hřib podpořil fašisty. On jako hlavní představitel Prahy chtěl pozměnit smlouvu mezi dvěma partnerskými městy – jednoho českého a jednoho čínského. A to je v jeho kompetenci. „Tady je problém, když nějací radikálové se fotí na Facebooku s bouchačkama a hlásí, že jsou připraveni k lovu na Hřiba. To už je i vnitropolitický problém, bez ohledu na ty mocnosti,“ řekl jasně Bartoš.

Poté se s Havlíčkem shodl na tom, že nikdo, ani Čína, nesmí politikům rozkazovat, kam mohou jet, a kam ne. Jak podle Havlíčka, tak podle Bartoše jsme stále suverénní zemí a podle toho se máme chovat. Bartoš by prý také čekal, že hradní kancléř Vratislav Mynář dorazí mezi poslance a podá jim vysvětlení k nátlaku čínské strany na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu.  

Filip zmínil pohled čínské strany a vysvětloval, že pokud chtěl bývalý předseda Senátu jet na Tchaj-wan, měl napřed jet do Pekingu jako do hlavního města země, protože česká strana respektuje politiku jednotné Číny, která vnímá Tchaj-wan jako svou provincii. A pokud nějaký politik přijede napřed do provincie a až potom do hlavního města země, může to vyznít jako projev neúcty.

Bartoš poté obrátil pozornost diváků ke sporům Prahy a Pekingu. Zdůraznil, že v mezinárodní politice hraje zásadní roli byznys, ale také některé neobchodní myšlenky. A pokud se Zdeněk Hřib rozhodl změnit smlouvu mezi dvěma městy, mohl to za Prahu udělat. A tečka.

Havlíček uznal, že to jistě možné je, ale Hřib si prý v té věci počínal jako slon v porcelánu.    

První hodina debaty se pomalu chýlila ke konci a Václav Moravec otevřel ještě jedno téma – téma vládní pomoci v časech koronavirové nouze.

Filip konstatoval, že je spokojen s tím, jak rychle vláda zareagovala při řešení koronavirové krize. Teď si komunisté přejí, aby české podniky koronavirovou krizi přežily. Zdá se mu však podivné, že někteří podnikatelé se tváří, že nemají prostředky, ale ve skutečnosti rezervy mají a v časech karantény nechají třeba nově vymalovat restauraci.  

Bartoš konstatoval, že vláda měla podnikatelům pomoct víc. Mohla jim pomoci s placením nájmů. Stejně tak jim mohla pomoci se získáním úvěrů od bank, protože je jasné, že bankám se nebude chtít půjčit peníze např. provozovateli restaurace, který má už týdny tržby na nule a ještě nějakou dobu je na nule mít bude.

Uznal ale, že se podařilo vyřešit otázku ošetřovného a tzv. kurzarbeitu.

Havlíček se omlouval, že distribuce pomoci v programech Covid 1 a Covid 2 nějakou chvíli trvala, protože šlo o velké projekty, jaké tu v minulosti ještě nebyly, a ani samy banky nestíhají pracovat rychleji. Zdůraznil však, že vláda prosadila odklady odvodů bankám, odklady odvodů na sociální a zdravotní pojištění i odklady nájemného. To je podle Havlíčka tak velká pomoc, že bychom v EU těžko hledali podobnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

4:45 „Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

ParlamentníListy.cz oslovil rodák z Telče, který byl podle svých slov účastníkem nedávné akce předse…