Moravec zatajil informaci. ČT a Václavák. Babiš přitvrdil

06.09.2022 5:47 | Ze sítí

Bývalý premiér Andrej Babiš zúčtovává s vládou po uplynulém týdnu, v němž Sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě a Václavské náměstí zaplnila masa nespokojených lidí s politikou Fialova kabinetu. „Tahle vláda se nepovedla, musí úplně skončit. Volby vezměte jako referendum o ní,“ vyzývá Babiš. A opírá se i do České televize, která z demonstrace neudělala živý přenos.

Moravec zatajil informaci. ČT a Václavák. Babiš přitvrdil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér, předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Anketa

Byla demonstrace ze 3. září pro její svolavatele úspěchem?

98%
1%
hlasovalo: 22397 lidí

Předseda hnutí se předně vrátil k neúspěšné snaze opozice svrhnout tuto vládu.

„Minulý týden jsme se snažili vyslovit nedůvěru této vládě. Nejhorší vládě od vzniku samostatné České republiky, nejhorší vládě od revoluce. Tato vláda se skutečně nepovedla. Neudělala pro lidi v podstatě nic. Moc nepracuje, ale co je nejhorší, že té problematice vůbec nerozumí, že je nekompetentní a ještě se lidem vysmívá,“ říká Andrej Babiš ve svém pravidelném hlášení Čau lidi.

Tato schůze a rozpravy vládních poslanců podle Babiše ukázaly, že Fialův kabinet nemůže dále pokračovat. „Tahle vláda musí skončit. Úplně. Viděli jste, jak oni s námi komunikovali? Naši poslanci mluvili k věci. Dávali čísla a konkrétní příklady. A na nás jenom byly osobní útoky, na mě, plné lží. Babiš stále, Čapí hnízdo, nesmysly.“

Podobně jako mnoho kritiků se opřel do premiéra Fialy, který k sobotní demonstraci řekl, že šlo o lidi, kteří mají blízko k extrémním pozicím, a že jsou tam proti zájmům naší země. „Ale tam přišli lidi, kteří se bojí o svoji budoucnost, kteří se bojí, že nebudou mít peníze na zaplacení faktur za elektřinu, že nebudou mít peníze na jídlo pro jejich děti, že nebudou mít benzín pro samoživitelky například, pro svoje, bohužel, zdravotně postižené děti.

Mají strach. Mají strach o budoucnost a jsou vyděšeni z této vlády, která je neschopná a neochotná jim pomoci, jak říká paní předsedkyně Pekarová Adamová,“ vysvětluje současnému premiérovi jeho předchůdce, co přivedlo tak obrovský počet lidí na Václavské náměstí.

V kontextu této akce se pozastavoval nad tím, že ji Česká televize nevysílala, jako tomu bývalo dříve při protestech proti jeho vládě: „Když byla demonstrace proti Babišovi, když z Letné Milion chvilek nenávisti vysílali, tak ČT měla přímý přenos. Lidi to mohli vidět. A teďka na to asi lidi neměli čas ani chuť. Když teda pan premiér říkal, že ty lidi, zoufalí lidi, kteří se bojí budoucnosti, jsou nějaký divný,“ podotýká Babiš.

 

Ohradil se i proti nedělním Otázkám Václava Moravce, kam přišel ministr průmyslu Josef Síkela, ale Moravec se pozastavoval, že mu Babiš odmítl dělat oponenta. „Pan Moravec dobře věděl, že já nepřijdu, protože já jsem panu Moravcovi napsal v září 2020 dopis. Nikdy jsem ho nezveřejnil, kde jsem mu psal, proč už k němu nikdy nepřijdu. Protože moderátoři diskusních pořadů ČT mají zachovávat nestrannost. A máte pocit, že pan Moravec zachovává nestrannost? No naschvál mě pozval, aby tam Síkela byl sám. Aby neměl oponenta.

 

„K Moravcovi jsem nešel proto, že zkrátka to jeho vyjadřování, kde mluvil o mě, že jsme pokusnými králíky politickému populismu, který rozložil zbytky státní správy a expertního rozhodování. Nebo že jsem autokratický lídr,“ zasazuje Babiš celou záležitost do širšího kontextu.

Ve svém hlášení dále zmiňuje, že nerozumí slovům vlády, že v rámci energetické krize hovoří o evropském řešení, když řada evropských států si dávno řeší krizi po svém a často jsou napřed. „Že 9. září budete něco řešit? Vždyť ty ostatní vlády to už dávno vyřešily. Česká vláda se stále vymlouvá na to, že nemá peníze. Takže, kdyby jsme byli u vlády, tohle bychom udělali okamžitě. Zastropovat. Abyste neplatili tak vysoké ceny elektřiny, plynu a topení.

Česká vláda říká, že pomůže výrobcům tepla. No tak předseda toho sdružení, je nějaký pan Topolánek, tak doufejme, že ty peníze nezůstanou v těchto strukturách, ale že dostanou i občanům, ale zatím to tak nevypadá,“ pokračuje lídr jedné z opozičních stran. Obsáhle pak předkládá návrhy opozice na řešení zdražování a narůstajících cen energií, k nimž tato „asociální vláda“ měla dávno přistoupit.

 

Na nadaci Agrofert se podle Babiše obrací už i zoufalí rodiče, kterým se spolu se začátkem nového školního roku nakupily výdaje, které nezvládají. Vládní pomoc zde prý bude nadace suplovat: „Vážená vládo, nic na tom nezmění ani slavný pětitisícový příspěvek. Nejvýstižněji to asi okomentovala ředitelka nadace Agrofert, která mi řekla: Nikdy za celou dobu existence nadace jsem neměla během jednoho týdne tolik telefonátů od zoufalých a uplakaných lidí jako v těchto dnech,“ zdůrazňuje Babiš.

„Co jim mám říct? Snažíme se pomoci, ale copak nadace mají suplovat stát? Každopádně, pokud nemáte na zaplacení školních obědů, družiny či kroužků a na úřadu práce vás poslali pryč s tím, že nemáte nárok, ano, neuvěřitelné, obraťte se na nadaci Agrofert. Budeme se snažit pomoci maximálnímu množství dětí, aby na ně chudoba nedopadla,“ dodává.

Vláda  podle Babiše opakovaně lže, že máme špatné finance. „Nevěřte těm lžím. My všechny naše návrhy umíme zdokumentovat. My jsme za naší vlády lidem pomáhali a tato vláda nechce,“ dodává.

Závěrem Andrej Babiš dodává, že podzimní komunální volby a volby do Senátu musí být referendum o této vládě. „Chci vás požádat, abyste tyto volby vzali jako referendum vašeho názoru na tuto vládu. Proto si myslím, že pokud jste toho názoru, že tato vláda pro vás nic nedělá, ani neudělá, můžete to vyjádřit tím, že v nastávajících volbách nebudete volit zástupce pětikoalice. To je jediná forma, jak ukázat vládě, aby skončila, protože tato vláda je skutečně tragédie pro celou naši zemi. Já vám za to moc děkuji.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Proč nikdo z EU neinicuje jednání o míru?

Určitě je to s Putinem těžké, ale když se o to nikdo nebude pokoušet, jak jinak válku ukončit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…