Moskva hlásí 400 mrtvých v hrobě u Doněcku, povstalci to popřeli

01.10.2014 14:50

Chyba v komunikaci s krajany na východě Ukrajiny dnes přivedla do nepříjemné situace ruské ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě obvinil západní státy, že zamlčují informaci o čtyřech stovkách lidí pohřbených v masovém hrobu u Doněcku. Vůdce povstalců Andrej Purgin ale mezitím svou úterní informaci vzal zpátky s tím, že jde o nedorozumění: Mrtvých těl nebylo 400, ale devět.

Moskva hlásí 400 mrtvých v hrobě u Doněcku, povstalci to popřeli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

„Vyšetřování teprve začíná, upozornili jsme na to Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Radu Evropy i OSN," řekl na tiskové konferenci v Moskvě Lavrov. „Je to děsivá tragédie, očividně válečný zločin. Těl objevených u Doněcku jsou už čtyři stovky. Očekáváme, že západní metropole tentokrát nezamlčí tato do nebe volající fakta," řekl ruský ministr.

Během jeho tiskové konference přišla ovšem z Doněcku zpráva o Purginově dementi. „Špatně nás pochopili a informace se nakonec rozšířila mylná," prohlásil vicepremiér doněcké separatistické vlády. Počet 400 mrtvých se podle něj vztahuje na celkové množství těl, která leží v doněckých márnicích a jež zatím nebyla identifikována. Povstalci podle Purgina požádali Moskvu, aby jim pomohla s analýzami DNA.

V obci Makijivka u Doněcku, kde byl v minulých dnech nalezen hromadný hrob, leželo podle Purgina ve skutečnosti devět mrtvých. Jejich vrahy byli údajně vojáci ukrajinské armády. Pět mrtvých bylo příslušníky povstaleckých jednotek, zbylí čtyři byli podle Purgina civilisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…