Mrtvých přibývá, očkování se vleče. Zapojení praktických lékařů se teprve připravuje

26.02.2021 9:45 | Zprávy

REPORTÁŽ „Spolupráce s praktickými lékaři při očkování se zajišťuje opět na poslední chvíli. V tomto týdnu se proto vícekrát setkám s centrálním řídícím týmem, který vakcinaci řeší. Ať si ale nikdo nemyslí, že už od 1. března se začne ve většině ordinací pravidelně očkovat. Celý projekt se bude teprve rozjíždět, musí se praktikům upravit software a zajistit i další věci. V prvních týdnech nového měsíce očekávám spíše improvizaci,“ uvedl k veledůležitému projektu plošné vakcinace Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví se k celému náročnému projektu teprve dolaďuje aktuální metodický pokyn, a to za situace, kdy Česko v počtu nakažených patří mezi nejhorší na světě.

Mrtvých přibývá, očkování se vleče. Zapojení praktických lékařů se teprve připravuje
Foto: Jiří Krušina
Popisek: V Česku vakcinace pokulhává oproti zbytku Evropy. Zatím bylo naočkováno o něco málo více než 5 procent obyvatel. U seniorů nad 80 let dostala vakcínu jen necelá třetina z nich

Českou republiku dle některých predikcí zasáhne v příštích pár týdnech čtvrtá a zřejmě nejtvrdší vlna covidu-19, kvůli rozšíření jeho nebezpečných variant či mutací. Toho se obávají, podle informací z většiny médií, jak renomovaní lékařští specialisté, tak celá česká vláda, která se už i konečně dohodla na převozu pacientů z příhraničních regionů do Německa i do jiných zemí.

V Karlovarském kraji a v Královéhradeckém kraji se už s těmito nebezpečnými viry v mnoha případech potýkají, tamní jednotky intenzivní péče jsou přeplněné, nestíhají prý ani krematoria a pohřební služby. Těžký průběh choroby nemají už jen senioři, ale i lidé ve věku okolo 40 až 50 let a dokonce i mladší. Nadějí, světlem na konci tunelu má být plošné očkování většiny české populace, do kterého se mají zapojit od příštího týdne i praktičtí lékaři. Jenže zajištění této velmi důležité „záchranné“ akce nyní pokulhává na dvou zásadních problémech - současném nedostatku vakcín a také na nízké připravenosti ze strany ministerstva zdravotnictví (MZ).

„Jsem teď ve velmi čilé komunikaci s ministerstvem zdravotnictví, ovšem je to na poslední chvíli. Spolupráce s praktickými lékaři se tak opět řeší s velkým zpožděním. V tomto týdnu se proto vícekrát setkám s centrálním řídícím týmem, který vakcinaci řeší. Ať si ale nikdo nemyslí, že už od 1. března se začne ve většině  ordinací pravidelně očkovat. Celý projekt se bude teprve rozjíždět, musí se praktikům upravit software, aby korespondoval s registračním systémem a zajistit i další věci. V prvních týdnech nového měsíce očekávám spíše improvizaci. Do projektu by se mělo zapojit asi 3,5 tisíc praktiků, tedy většina z nich. Je mi ale také jasné, že se budeme znovu potýkat s nedostatkem vakcín,“ informoval Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Praktičtí lékaři: O vakcinaci v našich ordinacích toho moc nevíme

I když tento gigantický projekt se zapojením praktiků se má rozběhnout už za několik dní, vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová nám k němu uvedla: „K očkování u praktických lékařů se nyní připravuje metodický pokyn. V tomto týdnu dorazí do ČR celkem 196.395 očkovacích dávek, z toho 58.395 od firmy AstraZeneca. V březnu pak očekáváme dodání dalších 608.400 tisíc vakcinačních látek, z čehož 270 tisíc bude od společnosti AstraZeneca. V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že by mělo dojít ke krácení nebo zpoždění uvedeného množství vakcín.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

lékař , Německo , Šonka , vakcinace , COVID

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…