Müllerová jde do boje s nezaměstnaností. Znovu plně zapojí úřady práce

11.05.2013 8:54

Vyhlídky na to, že by se do konce roku přirozeně snížila nezaměstnanost, nejsou vůbec růžové. Ministerstvo práce proto hodlá pomoct a chce vložit na podporu zaměstnávání lidí bez práce státní peníze i miliardy z Evropské unie.

Müllerová jde do boje s nezaměstnaností. Znovu plně zapojí úřady práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

Nezaměstnanost je v historických maximech, bez práce je podle dubnových údajů téměř 600 tisíc lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto pouští do boje. "Finančních prostředků na podporu zaměstnanosti je dost. Teď je třeba kapacitu úřadů práce posílit tak, aby mohly jednat se zaměstnavateli, a rozšiřovat tak smysluplně absorpční kapacitu trhu práce," vysvětlila MF Dnes nová generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, která se dříve politikou zaměstnanosti na ministerstvu zabývala.

Ekonomové i pro příští rok očekávají mírné zhoršení situace. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) proto vyráží do boje a chce nyní vrátit úřadům práce jejich původní funkci. Její předchůdce a spolustraník Jaromír Drábek z nich totiž spíše udělal dávkové pokladny.

Podpora maminek i absolventů

Ministryně už zveřejnila svůj plán pro zaměstnanost. Z evropských peněz se mají platit například absolventské stáže u firem, zkrácené úvazky pro matky s dětmi nebo třeba i rekvalifikace, které si nezaměstnaný sám vybere.

Ministerstvo také hodlá zmírnit podmínky v programu "Vzdělávejte se pro stabilitu", který má pomoci firmám zachovat pracovní místa. Kde není dost práce na celý týden, mohou firmy získat peníze na náhrady mezd a školení zaměstnanců.

Změna přichází také v Drábkově opatření, které nařizovalo všem dlouhodobě nezaměstnaným účastnit se zdarma "veřejné služby". Nyní ministerstvo nabízí obcím a neziskovým organizacím více peněz na veřejně prospěšné práce, uchazeči tak za ně dostanou zaplaceno. Ministerstvo má k dispozici sedm miliard z Evropské unie a 5,4 miliard korun ze státního rozpočtu . "Část peněz jde na spolufinancování evropských projektů a dále se z nich hradí podpora zaměstnávání zdravotně postižených," popsala pro deník Bílková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …