Musíme Čechy chránit před zápachem, říká zástupkyně ombudsmana

29. 2. 2012 23:16

Zápach z průmyslových provozoven přiměl desítky lidí obrátit se o pomoc na zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou. Zatímco státní garance hlukových limitů je samozřejmostí, zápach zákonům nijak nevadí a postihován může být jen v případě, že firma porušila i jiné povinnosti.

Musíme Čechy chránit před zápachem, říká zástupkyně ombudsmana
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Na zástupkyni Seitlovou se obrátily desítky lidí se stížností, že blízký průmyslový areál jim silným zápachem zhoršily životní podmínky a oni se nemají jak bránit. Úřady mohou zasáhnout jen ve chvíli, kdy si na zápach stěžuje minimálně dvacet lidí ze stejné lokality a navíc se páchnoucímu provozu musí dokázat i porušení nějaké další povinnosti.

„Jestliže tedy provoz všechny podmínky splňuje, může být zápach sebehorší, přesto není možné konstatovat překročení přípustné míry,“ doplnila k problému pro agenturu ČTK Jitka Seitlová.

„Ověřené metody a způsoby měření zápachu přitom existují a jsou využívané a uznávané nejen v řadě zemí EU,“ uvedla Seitlová s tím, že zavedení zápachových limitů tedy nebrání nic jiného, než zákon. A zákon se právě Seitlová rozhodla ovlivnit v době, kdy zákonodárci jednají o návrhu nového zákona o ochraně ovzduší.

Návrh zákona je nedomyšlený

Předpis podle Seitlové mluví pouze o ochraně před zápachem, ale jak ji zajistit už neříká. Navíc návrh vychází z individuálního posouzení zápachu, což by podle zástupkyně ombudsmana mohlo dostat do potíží nejen občany trpící znečištěním z okolních továren, ale i pro firmy, které se někomu znelíbily a stížnost na ně bude neopodstatněná.

V okolních zemích České republiky se imisní limity zápachu podle Seitlové pohybují v jednotkách až desítkách evropských pachových jednotek. „V České republice dosahovaly hodnoty v jednotlivých lokalitách 800 až 900,“ uvedla pro srovnání české alarmující hodnoty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakaldatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…