Musíme se připravit na válku, shodli se politici v ČT

13.11.2015 22:58

Poslankyně Jana Černochová (ODS) a poslanec Roman Váňa (ČSSD) debatovali v pátečních Událostech, komentářích České televize o budoucnosti EU, uprchlické krizi a české armádě. Oba politici ostře vyčinili německé kancléřce Angele Merkelové. Následně se shodli na tom, že musíme být připraveni i na možnou hrozící válku. Odborný pohled přidal náčelník Generálního štábu Armády ČR, generálporučík Josef Bečvář.

Musíme se připravit na válku, shodli se politici v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Bečvář si v úvodu pochvaloval, že se české armádě konečně zvýšily příjmy z rozpočtu. „My víme, jaké projekty chceme financovat, ale letos a příští rok budeme v administrativních přípravách... Každý občan pocítí navýšení rozpočtu tak, že budeme nabírat nové rekruty, až 1 800 lidí. A nejde jen o to, rekruta nabrat, ale také ho vybavit a vycvičit. Nesmíme také zapomínat na to, že česká armáda nestojí sama o sobě, ale je součástí různých aliancí – především NATO. Česká republika by hájila své území v koaliční spolupráci,“ podotkl Bečvář.

Armáda je v případě potřeby schopna pomoci i při ostraze hranic v čase uprchlické krize, pokud o tom rozhodne vláda. Prozatím by bylo možné nasadit asi 2 500 vojáků. Současně si plníme i své zahraniční povinnosti v Afghánistánu, Mali i jinde.

Došlo ovšem i na uprchlickou krizi. „Vyjádření paní kancléřky Merkelové jsou nešťastná,“ posteskl si Váňa. A Černochová mu okamžitě dala za pravdu. „Německo zůstává ve svých pozicích stále více osamoceno,“ doplnila. Pár slov přidala i na adresu české armády, jejíž stav rozebíral v první části pořadu Josef Bečvář. Podle poslankyně musí armáda doplnit především stavy, protože bez lidí můžete sice nakupovat vybavení, ale pak je nemáte komu dát. Proto si musíme vychovávat aktivní zálohy.

Váňa má za to, že každá koruna pro armádu je dobrá. „Naše bezpečnost bude taková, jakou si zaplatíme, zdůraznil. A kdyby někdy došlo na situaci, že bude v Česku vyhlášena mobilizace, musíme mít těm vojákům co dát, obléci je a vyzbrojit. „Měli bychom být připraveni i na to, že bude v určité chvíli třeba vzít do ruky zbraň a jít bránit svou vlast.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…