Muslimové se bouří se kvůli policejní razii a podávají ústavní stížnost

04.06.2014 22:03

Ústředí muslimských obcí v ČR připravuje ústavní stížnost kvůli nedávné policejní razii v pražských modlitebnách. Ve středu to řekl předseda ústředí Muníb Hasan Alravi. Muslimové chystají kvůli razii v modlitebnách ústavní stížnost.

Muslimové se bouří se kvůli policejní razii a podávají ústavní stížnost
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

"Trváme na tom, že to bylo předem naplánované, nevíme kým, ale celá akce byla podle nás zaměřená proti muslimské menšině," uvedl. Muslimové proti policejnímu zásahu z konce dubna podali stížnost i na policii, té už ale Alravi podle svých slov nevěří. Policejní prezident Tomáš Tuhý stížnost podle serveru Lidovky.cz zamítl. "Bude to trvat déle, ale chceme splnit hlavně dluh vůči muslimské komunitě. Už moc nevěřím, že se zjistí, kdo za celou akcí stál," řekl Atravi.

Razie v době páteční modlitby vyvolala rozhořčení nejen v muslimské komunitě, ale i mezi příslušníky jiných náboženských skupin v Česku. Podle ministerstva vnitra ale policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nepřekročili zákon, podle českého práva prý byl v pořádku. Na zásah si stěžovali i přítomní indonéští diplomaté. Podle nich byla porušena Vídeňská úmluva o diplomatických stycích v tom smyslu, že diplomaté nesmějí být žádným způsobem zatčeni nebo zadrženi. Podle českého ministerstva zahraničí se tak ale nestalo.

Obviněnému muží hrozí deset let vězení

Policie po razii obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení.Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání knihy údajně šířící rasismus a distribuoval ji. V médiích se spekulovalo o tom, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.

Ten je dlouhodobě ve sporu s Lukášem Lhoťanem, který islámskou víru opustil a ve svých projevech poukazuje na údajné nebezpečí islámu pro českou společnost. Po zásahu informoval média o tom, že kvůli zmíněné knize před časem podal trestní oznámení. Dle médií jde o knihu Bilala Philipse Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Na Lhoťana zase již dříve a opakovaně podal trestní oznámení Sáňka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…