Muslimský učenec chválil evropskou metropoli: Je to tu ještě počestnější a „islámštější“ než u nás

11.03.2016 10:13

Londýn je podle prominentního šíitského klerika Maulana Syed Ali Raza Rizvi mnohem více „islámským městem“ než mnoho metropolí v muslimském světě. Více informací o překvapivém vyjádření muslimského učence přidává deník The Telegraph.

Muslimský učenec chválil evropskou metropoli: Je to tu ještě počestnější a „islámštější“ než u nás
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Jak uvádí britský deník The Telegraph, muslimský učenec svá slova pronesl v diskusi s hlavou římskokatolické církve ve Velké Británii kardinálem Vincentem Nicholsem a vrchním rabínem Ephraimem Mirvisem, jež se uskutečnila v Londýně. Rizvi, který se narodil v Pákistánu a studoval v Íránu prohlásil, že se cítí více „islámsky“ ve Velké Británii než v mnoha jiných zemích, protože v zemi vládne svoboda vyznání a společnost je zde multikulturní.

Rizvi rovněž poznamenal, že islám je založen na „lásce a spravedlnosti“, ale muslimským politickým představitelům se podle jeho názoru nedaří tuto skutečnost úspěšně "prodávat" světové veřejnosti. Tři představitelé společně diskutovali o tom, jak se ve Velké Británii žije příslušníkům náboženských menšin. Muslimský učenec dále řekl, že na rozdíl od „židovských a křesťanských bratří“ představují muslimové v zemi novou komunitu a mají se proto od nich ještě mnoho co učit.

Samotný Rizvi je s postavením muslimů ve Velké Británii očividně spokojen. „V Londýně je přítomno více islámských hodnot než v mnoha muslimských zemích dohromady. Žije tady vedle sebe mnoho odlišných komunit v naprostém míru a harmonii, respektují se navzájem a mají k sobě velmi blízko. A právě o tom je také islám, což se bohužel muslimským politickým představitelům nedaří tlumočit zbytku světa,“ uvedl klerik.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Optimistická slova muslimského učence vztahující se k údajně „mírumilovným“ vztahům mezi jednotlivými komunitami žijícími v Londýně a dalších větších městech však možná tak zcela neodpovídají realitě. Například americký think-tank Gatestone Institute v loňském roce upozorňoval na existenci mnoha tzv. „no-go zón“, tedy oblastí, kde se ve větší míře shromažďují příslušníci muslimské komunity. V noci zde na některých místech operují muslimské hlídky a tvrdí kolemjdoucím, že vstoupili na jejich území a musí dodržovat muslimské zvyky. No-go zóny jsou charakteristické vyšší kriminalitou i nezaměstnanosti a nedodržováním britského práva.

Jak poznamenává server Breitbart, populace konkrétně v Londýně se každoročně zvyšuje přibližně o 100 000 lidí. A to i přesto, že například v roce 2011 metropoli z „nespecifikovaných důvodů“ opustilo více než 600 000 „bílých Britů“. Například londýnské čtvrti s největší koncentrací muslimské menšiny, Barking a Dagenham, údajně v minulých letech opustila až třetina bílé populace. Byť muslimská komunita v zemi tvoří jen něco kolem pěti až šesti procent, ve větších městech mohou brzy muslimové tvořit většinu.

Příkladem může být Birgmingham, kde sociologové z univerzity v Manchesteru odhadli, že za deset let zde budou rodilí Britové tvořit jen 48 % populace. Početné no-go zóny podle tvrzení Gatestone Institute existují vedle Londýna a Birminghamu také v Manchesteru, Lutonu nebo Leicesteru.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…