Muži, kteří vyvěsili tibetské vlajky, podali trestní oznámení a za nezákonný zásah proti nim požadují...

23.01.2018 20:41

Kvůli několika incidentům, kdy policie nutila lidi sundávat tibetské vlajky při předloňské návštěvě čínského prezidenta, podali Ladislav Pelcl a Martin Maloš trestní oznámení na neznámého pachatele. Muži vlajky v březnu 2016 vyvěsili v oknech v práci. Policisté jim nařídili, aby je sejmuli. Soud policejní zákrok proti nim loni v prosinci označil za nezákonný.

Muži, kteří vyvěsili tibetské vlajky, podali trestní oznámení a za nezákonný zásah proti nim požadují...
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

Pelcl a Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko. Mužům také zakázali si zákrok nahrávat. Podle pravomocného rozhodnutí soudu mohla ale policie muže pouze legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku právo policisté neměli. Ministerstvo vnitra podalo podle mužů proti rozsudku kasační stížnost, to však na jeho právní moci nic nemění.

Podle mužů neměl soud možnost zabývat se motivem zásahu, nemohl se ani vyjádřit k podobným incidentům, například v budově FAMU. „Cítíme velkou společenskou potřebu pokusit se objasnit pozadí těchto událostí, jejichž důsledkem bylo omezení ústavně garantované svobody projevu ze strany policie. Při četnosti těchto zásahů pokládáme v podstatě za jisté, že k nim muselo dojít na základě pokynu, jehož vydání bylo ovšem nezákonné. Pokynu, který musel být vydán plošně, z nejvyšších míst, a dosti možná z Pražského hradu. Ne-li z Pražského hradu, pak zcela jistě v jeho zájmu coby hostitele čínské delegace,“ uvedli dnes v tiskové zprávě.

Oba muži také žádají od ministerstva vnitra a policejního prezidenta omluvu za nezákonný zásah. „Za adekvátní formu omluvy a nápravu způsobeného zásahu do svobody projevu bychom považovali vyvěšení tibetské vlajky na budovu ministerstva či policejního prezidia v rámci kampaně Vlajka pro Tibet dne 10. března 2018,“ uvedli Pelcl a Maloš.

Chtějí také, aby jim ministerstvo a policie sdělily, zda přijmou opatření, „aby se podobným selháním policie propříště předešlo“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…