My jsme většina. My jsme demokracie, křičeli v Budapešti odpůrci Orbána. A mezitím George Soros...

22.04.2018 8:32

Od vítězství Viktora Orbána v parlamentních volbách již uplynulo čtrnáct dní, ale příznivci socialistické opozice se s touto skutečností stále nemohou vyrovnat. Včera se v Budapešti opět demonstrovalo.

My jsme většina. My jsme demokracie, křičeli v Budapešti odpůrci Orbána. A mezitím George Soros...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros
reklama

Vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána získala v parlamentních volbách 49 % a podařilo se jí těsně uhájit dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Ze 199 křesel v parlamentu patří hned 133 právě Fideszu. Naopak opoziční socialistická koalice dosáhla na pouhých dvacet poslaneckých mandátů a její vedení bezprostředně po vyhlášení výsledků rezignovalo. Ačkoli nebyly vypozorovány volební podvody, levicová opozice zjevně výsledek voleb nepřijala.

Už podruhé v řadě se v Budapešti konaly demonstrace, kterých se podle německého magazínu Focus zúčastnily desítky tisíc lidí. Přesný počet však vlivné německé médium neuvádí a fotografie z demonstrace není zcela průkazná. Demonstranti v každém případě skandovali slogany typu „My jsme většina“ a „My jsme demokracie“. Minimálně v případě prvního sloganu lze o jeho pravdivosti pochybovat.

Fidesz získal 133 poslanců a opoziční strany naprosto deklasoval, když po demokratických volbách získal zmiňovanou dvoutřetinovou většinu. Opozičních hlasů, tedy minimálně z matematického hlediska, není většina. Orbánova vláda vzbudila u části veřejnosti nevoli po oznámení, že zpřísní zákony, které se týkají působností zahraničních nevládních neziskových organizací na území Maďarska.

Hovoří se o tom, že by konkrétně činnost zahraničních neziskovek měla být zcela zakázána. Tento cílený a dlouho avizovaný krok by se měl v první řadě dotknout především Nadace Open Society Foundation George Sorose, který se stal pro maďarskou vládu „nepřítelem číslo jedna“. Ale platí to i naopak, protože Soros se zejména od začátku migrační krize veřejně postavil proti krokům vlády. Jeho nadace ve čtvrtek oznámila, že uzavře svoji pobočku v Budapešti.

Orbán demonstrantům vzkázal, že by se měli smířit s výsledky voleb. Fidesz v nich získal ústavní většinu v parlamentu. Je si prý však vědom toho, že jistá část společnosti výsledky voleb nepřijme a bude dál a dál demonstrovat. Zvlášť když budou mít demonstranti k dispozici finanční prostředky miliardáře George Sorose. Orbán nepochybuje o tom, že Soros demonstranty podporuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

4:39 „Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

CHARTA 77 Při listování archivními záznamy StB vyvstávají nové skutečnosti. Tou nejmarkantnější zůst…