My jsme většina. My jsme demokracie, křičeli v Budapešti odpůrci Orbána. A mezitím George Soros...

22.04.2018 8:32

Od vítězství Viktora Orbána v parlamentních volbách již uplynulo čtrnáct dní, ale příznivci socialistické opozice se s touto skutečností stále nemohou vyrovnat. Včera se v Budapešti opět demonstrovalo.

My jsme většina. My jsme demokracie, křičeli v Budapešti odpůrci Orbána. A mezitím George Soros...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

Vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána získala v parlamentních volbách 49 % a podařilo se jí těsně uhájit dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Ze 199 křesel v parlamentu patří hned 133 právě Fideszu. Naopak opoziční socialistická koalice dosáhla na pouhých dvacet poslaneckých mandátů a její vedení bezprostředně po vyhlášení výsledků rezignovalo. Ačkoli nebyly vypozorovány volební podvody, levicová opozice zjevně výsledek voleb nepřijala.

Už podruhé v řadě se v Budapešti konaly demonstrace, kterých se podle německého magazínu Focus zúčastnily desítky tisíc lidí. Přesný počet však vlivné německé médium neuvádí a fotografie z demonstrace není zcela průkazná. Demonstranti v každém případě skandovali slogany typu „My jsme většina“ a „My jsme demokracie“. Minimálně v případě prvního sloganu lze o jeho pravdivosti pochybovat.

Fidesz získal 133 poslanců a opoziční strany naprosto deklasoval, když po demokratických volbách získal zmiňovanou dvoutřetinovou většinu. Opozičních hlasů, tedy minimálně z matematického hlediska, není většina. Orbánova vláda vzbudila u části veřejnosti nevoli po oznámení, že zpřísní zákony, které se týkají působností zahraničních nevládních neziskových organizací na území Maďarska.

Hovoří se o tom, že by konkrétně činnost zahraničních neziskovek měla být zcela zakázána. Tento cílený a dlouho avizovaný krok by se měl v první řadě dotknout především Nadace Open Society Foundation George Sorose, který se stal pro maďarskou vládu „nepřítelem číslo jedna“. Ale platí to i naopak, protože Soros se zejména od začátku migrační krize veřejně postavil proti krokům vlády. Jeho nadace ve čtvrtek oznámila, že uzavře svoji pobočku v Budapešti.

Orbán demonstrantům vzkázal, že by se měli smířit s výsledky voleb. Fidesz v nich získal ústavní většinu v parlamentu. Je si prý však vědom toho, že jistá část společnosti výsledky voleb nepřijme a bude dál a dál demonstrovat. Zvlášť když budou mít demonstranti k dispozici finanční prostředky miliardáře George Sorose. Orbán nepochybuje o tom, že Soros demonstranty podporuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…