My máme euro. Teď kvůli tomu prý Slovensko doplatí na německou recesi více než ostatní

16.08.2019 8:08

Německá ekonomika balancuje na hraně recese, což zemím střední Evropy rozhodně neudělá dobře. Zpomaluje růst v České republice, v Polsku i v Maďarsku. Nejvíc v tuto chvíli trpí Slovensko. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal tvrdí, že Slováci teď doplácejí i na to, že platí eurem.

My máme euro. Teď kvůli tomu prý Slovensko doplatí na německou recesi více než ostatní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Ekonomika v zemích střední Evropy zpomaluje. Na jedné straně je to tím, že se německá ekonomika – největší ekonomika v regionu – potácí na hraně recese, a jednak země střední Evropy narážejí na své vlastní limity a problémy, které nedokázaly vyřešit. V České republice např. schází pracovní síla.

Ekonomové ještě nedávno odhadovali, že v roce 2020 poroste slovenská ekonomika o 4 procenta a v roce 2021 o 3,2 procenta. Skutečnost je však taková, že ekonomika roste jen o 1,9 procenta. Tato čísla řadu odborníků překvapila. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal tvrdí, že Slováci teď doplácejí i na své členství v eurozóně.

„Ta nezažívá své nejlepší časy a na slovenské ekonomice se to podepisuje. Otevřené snahy Evropské centrální banky o další stimulaci ale dávají Slovákům naději na další růst. Smíšeným signálem pro růst mohou být i obavy z globální recese, které oslabují euro a tedy zlevňují vývoz z eurozóny,“ řekl pro Echo24 Dominik Stroukal.

V problémech se velmi pravděpodobně ocitne i Česko. Českou ekonomiku prozatím táhne spotřeba českých domácností a vlády a pak prý také skutečnost, že zahraniční partneři se předzásobili českým zbožím v obavách z brexitu a z možného churavění německé ekonomiky. Na německé ekonomice se podepisuje obchodní válka Číny se Spojenými státy. V tuto chvíli česká ekonomika roste o 2,7 procenta, ale nemusí trvat dlouho a může růst jen o 1,6 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

19:14 Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se opět ohradil proti tomu, že by lhal ohledně na…