My uprchlíkům fakt neubližujeme. Přijeďte se podívat, zve Zaorálek kritika z OSN

23. 10. 2015 19:38

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá tvrzení Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů. Komisaře pozval na prohlídku českých zařízení pro uprchlíky. ČTK to dnes sdělil tiskový odbor ministerstva zahraničí. Ke kritice od komisaře OSN se ve čtvrtek odmítavě vyjádřil také Pražský hrad, premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).

My uprchlíkům fakt neubližujeme. Přijeďte se podívat, zve Zaorálek kritika z OSN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
reklama

„Ministr zahraničních věcí informoval Vysokého komisaře OSN pro lidská práva o připravenosti české strany ho přijmout v České republice, aby mohli společně podrobně hovořit o otázkách lidských práv a vysoký komisař měl příležitost se se zdejší lidskoprávní situací, včetně detenčních center, osobně seznámit,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Ministerstvo upozornilo, že Česko se také podílí na zvládnutí migrační vlny v zahraničí. Za poslední dva dny připravila ministerstva vnitra a zahraničí tři humanitární dodávky stanů na pomoc zemím na takzvané západobalkánské trase, na níž jsou uprchlíci často nuceni nocovat bez zajištěného zázemí. „Věříme, že se i OSN takto aktivně připojí k bezodkladné pomoci ve stále eskalující situaci v mnoha evropských zemích,“ píše se v prohlášení ministerstva zahraničí.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil Česko ze systematického porušování práv uprchlíků a zároveň dal najevo znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. Představitel OSN svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince. Je rovněž znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil Husajnovo vyjádření za "slovní útok", který je součástí stupňující se kampaně proti Česku kvůli jeho postoji k migrační krizi. Podle Sobotky se Česko snaží dodržovat všechny zákony a uprchlíci zde mají slušné podmínky. Premiér i Chovanec už ve čtvrtek uvedli, že komisař OSN by se měl o situaci v Česku přijet sám přesvědčit. Za oprávněné ale považují některé výtky ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a europoslanec za ANO Pavel Telička. Dienstbier tvrdí, že vybírat od uprchlíků poplatky za ubytování a stravu právní řád nedovoluje.

Podmínky běženců v detenčních zařízeních kritizovala také ombudsmanka Anna Šabatová. Minulý týden po kontrole v detenčních zařízeních prohlásila, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Po úterním setkání s Chovancem uvedla, že nastal výrazný posun. Ministr podle ní přislíbil, že bude posílen kvalifikovaný personál v zařízeních pro migranty o sociální pracovníky, psychology a pedagogy. Zlepšit se mají i podmínky pro děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…