NKÚ podává trestní oznámení kvůli pohledávkám ve správě MF

10.02.2014 11:05 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vymáhání zahraničních pohledávek Ministerstvem financí. Porušení rozpočtové kázně se týkalo 2,6 milionu korun. Ministerstvo financí při vymáhání zahraničních pohledávek není úspěšné, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková na základě kontroly za roky 2011 a 2012. Podle NKÚ mohla být porušena povinnost při správě cizího majetku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechá prověřit fungování odboru, který má vymáhání pohledávek na starosti, oznámilo MF.

NKÚ podává trestní oznámení kvůli pohledávkám ve správě MF
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

NKÚ poukázal na paušální platby za správu zahraničních pohledávek u jedné z bank. „Podle NKÚ je dohodnutá paušální částka za vedení jednoho evidenčního účtu ve výši 6300 korun za měsíc stále vysoká a u většiny účtů neodráží skutečnou pracnost při jejich vedení," uvedla Málková. Nehospodárně podle kontrolorů ministerstvo postupovalo také tím, že nechalo za 2,2 milionu korun vytvořit a přitom nikdy nevyužívalo systém pro správu pohledávek. Porušilo tak rozpočtovou kázeň. Projekt ministerstvo ukončilo v roce 2011.

Pro sedm kontrolovaných smluv, které měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich prodej třetí straně, ministerstvo vybralo prostředníka, takzvaného deblokátora, bez výběrového řízení. „Smlouvy s deblokátory navíc neobsahovaly žádný institut zajištění pohledávky, přestože Ministerstvo financí mělo na jejich základě inkasovat částky v řádu desítek milionů korun," uvedl NKÚ.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ČTK řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení, která by byla nevýhodná pro stát. „Od roku 2007 jsem radikálně změnil systém vymáhání zahraničních pohledávek. Místo služeb deblokátorů jsem preferoval přímé jednání se státy s cílem zvýšit transparentnost, snižovat náklady a zvyšovat výtěžnost pro stát," uvedl.

V závěru roku 2012 Ministerstvo financí spravovalo zahraniční pohledávky civilního charakteru za přibližně 16 miliard korun, uvedl NKÚ. V letech 2011 a 2012 přitom ministerstvo z pohledávek inkasovalo pouze 299,3 milionu korun. U sedmi kontrolovaných případů podle NKÚ nominální výše deblokovaných pohledávek přesahovala miliony dolarů. „Ve čtyřech případech ministerstvo neinkasovalo nic, ve zbývajících třech jen minimální částky," upozornil NKÚ.

Ministerstvo financí závěry NKÚ jednoznačně respektuje

Ministerstvo financí uvedlo, že závěry NKÚ jednoznačně respektuje a v souvislosti s trestním oznámením policii poskytne součinnost. „Ministr také chce znát celkovou částku, kterou se podařilo získat ze zahraničních pohledávek zpět do státního rozpočtu včetně potřebných detailů rozhodnutí o prominutí pohledávek," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

NKÚ zmínil jako příklad ruský dluh 20 milionů dolarů (nyní asi 404 milionů Kč), který ministerstvo deblokátorovi postoupilo v roce 1999. Základní kapitál prostředníka byl jen 100.000 korun, smlouva mezi ním a ministerstvem přesto neobsahovala nezbytné zajištění ani záruky. Původně mělo ministerstvo inkasovat 15 milionů dolarů, částka byla po dohodě snížena na pět milionů dolarů. Prostředník ale nezaplatil a ministerstvo nechalo dlužnou částku promlčet.

Ministerstvo financí ze zahraničních pohledávek inkasovalo v letech 1997 až 2013 celkem 46,76 miliardy korun, jak vyplývá z jeho údajů. Od roku 1998 do konce předloňska hodnota pohledávek klesla o víc než sto miliard korun, ze 122 na 16 miliard. Rozdíl mezi příjmy z pohledávek a jejich hodnotou představují podle MF odpisy a speciální pohledávky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ruský nápisy vystřídal rozsypaný čaj“. Minerálka od 70 Kč, meníčko kolem 500. Krumlov se chystá na další přecpanou sezónu

19:40 „Ruský nápisy vystřídal rozsypaný čaj“. Minerálka od 70 Kč, meníčko kolem 500. Krumlov se chystá na další přecpanou sezónu

Toaleta za pětadvacet korun – tedy euro. Hodina parkování za padesátku včetně víkendů. A ceny určené…