NKÚ poukázal na paušální platby za správu zahraničních pohledávek u jedné z bank. „Podle NKÚ je dohodnutá paušální částka za vedení jednoho evidenčního účtu ve výši 6300 korun za měsíc stále vysoká a u většiny účtů neodráží skutečnou pracnost při jejich vedení," uvedla Málková. Nehospodárně podle kontrolorů ministerstvo postupovalo také tím, že nechalo za 2,2 milionu korun vytvořit a přitom nikdy nevyužívalo systém pro správu pohledávek. Porušilo tak rozpočtovou kázeň. Projekt ministerstvo ukončilo v roce 2011.
Pro sedm kontrolovaných smluv, které měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich prodej třetí straně, ministerstvo vybralo prostředníka, takzvaného deblokátora, bez výběrového řízení. „Smlouvy s deblokátory navíc neobsahovaly žádný institut zajištění pohledávky, přestože Ministerstvo financí mělo na jejich základě inkasovat částky v řádu desítek milionů korun," uvedl NKÚ.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ČTK řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení, která by byla nevýhodná pro stát. „Od roku 2007 jsem radikálně změnil systém vymáhání zahraničních pohledávek. Místo služeb deblokátorů jsem preferoval přímé jednání se státy s cílem zvýšit transparentnost, snižovat náklady a zvyšovat výtěžnost pro stát," uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr