Na JIP leží většinou staří, nebo obézní. Daň za životní styl, neudržel se docent Šmucler

17.03.2021 22:46

Pětina pacientů na JIP je mladších šedesáti let. Až osmdesát procent z nich má nadváhu či obezitu, čísla na jednání výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), informují Lidovky. „Drastická daň za životní styl,“ komentuje čísla prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Na JIP leží většinou staří, nebo obézní. Daň za životní styl, neudržel se docent Šmucler
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler

Jen dvacet procent ze všech pacientů na jednotkách intenzivní péče má normální váhu, ostatní mají nadváhu nebo jsou obézní. Podle stomatochirurga Romana Šmuclera jsou čísla hrozivá a bohužel si za ně Češi mohou sami. „Česko platí drastickou daň za svůj životní styl. Není to pro epidemiology, ale obezitology. Priorita do budoucna je národ zhubnout,“ reagoval na informace ÚZIS, že osmdesát procent pacientů na JIP s covidem má nadváhu, ale spíše obezitu.

Od čtvrtka se počty lidí na JIP pohybují většinu dní nad 2 000. Celkově je hospitalizováno více než 9 000 lidí, kteří jsou zároveň pozitivně testováni na covid-19. Dušek připomněl, že dalších zhruba 20 až 25 procent pacientů zůstává v nemocnici déle než dvacet dní po prvním pozitivním testu, ale statistiky hospitalizovaných s covidem-19 je neuvádějí.

Podle statistik je věk stále zásadním rizikovým faktorem pro vážný průběh nemoci covid-19. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se ale už projevil na úmrtnosti lidí starších 80 let pozitivní vliv očkování. Podle dat, která prezentoval, tvořili osmdesátníci do letošního ledna polovinu všech úmrtí na covid, v polovině března pak 39 procent.

Původní zdroj ZDE.

Podle Duška se každý den nově nakazí 1 500 až 2 000 lidí nad 65 let, z nichž asi třetina podle předchozích zkušeností bude potřebovat péči v nemocnici. „Dalších sedm dní budou nemocnice zcela jistě v této enormní zátěži,“ řekl Dušek. Pokles podle něj bude trvat do poloviny dubna. Z nakažených seniorů jen minimum žije v zařízeních sociálních služeb, kde se začalo očkovat nejdříve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

14:44 Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

Bývalá koloniálnice Jana Filipová se rozhádala se svými přáteli, se kterými dřív chodívala na demons…