Na Ukrajině nebudeme na nikoho ukazovat prstem, říká Štěch. A žádá volby

01.03.2014 18:34

Po jednání představitelů parlamentů zemí Visegrádské skupiny prohlásil předseda Senátu ČR Milan Štěch (ČSSD) ve shodě s kolegy, že trvá na zachování celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Zdůraznil také potřebu hájit práva všech menšin. Nehodlá se ale vyjadřovat k tomu, kdo nese větší vinu v eskalaci napětí na Ukrajině. Volá především po uspořádání demokratických voleb.

Na Ukrajině nebudeme na nikoho ukazovat prstem, říká Štěch. A žádá volby
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)
reklama

Politici vyzývají všechny zúčastněné k respektu demokratických hodnot, které se týkají i práv menšin. Do poklidného řešení situace je prý ale třeba zapojit i Rusko, neboť existují hluboké ekonomické vazby mezi Ukrajinou a Ruskem.

„My nebudeme těmi, kdo bude soudit, zda má na Ukrajině víc pravdy ten nebo onen. Ale je důležité říct, že za vývoj na Ukrajině odpovídá vláda a prezident. Jediným řešením jsou nové volby. My musíme pomoct vytvořit komunikační prostředí mezi Evropskou unií a Ruskem. Při snaze o podporu demokratických změn bychom pak měli věnovat pozornost celé Ukrajině, včetně východních regionů, kam Evropská unie zatím příliš nedohlédne,“ zdůraznil předseda Senátu.

Barma

Následně politici podepsali dopis předsedovi barmského parlamentu, stalo se tak na popud právě předsedy Milana Štěcha, v němž představitelé zemí V4 vyzývají barmskou vládu, aby demokratizovala své rozhodovací procesy. Tato země je sice Česku geograficky vzdálená, ale podle Štěcha je třeba sledovat i tamní dění a podporovat demokratizační snahy, které reprezentuje především opoziční poslankyně Su Ťij.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

11:05 Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Han…