Na ministerstvu si pořádně přečetli smlouvu s Kapschem a ztuhli. Firma má prý jistý kšeft na mýto na dalších sedm let

12.06.2015 7:49

Minulý týden se podařilo ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO) zaskočit poslance. Když se jednalo o obří zakázce na nové silniční mýtné, překvapivě opustil myšlenku, že tendr má být technologicky neutrální. Tedy, že dodavatel se nemusí fixovat na dosavadní technologii od firmy Kapsch, ale že by mohl například pro výběr mýtného použít satelit. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Na ministerstvu si pořádně přečetli smlouvu s Kapschem a ztuhli. Firma má prý jistý kšeft na mýto na dalších sedm let
Foto: Kapsch
Popisek: Kapsch

Pokud by stát vyhlásil technologicky neutrální soutěž na výběr mýta, Česku by hrozila škoda až deset miliard korun. „Máme právní posudek, že pokud nedodržíme dodatek smlouvy se společností Kapsch, mohla by vymáhat až dvě miliardy,“ řekl listu ministr dopravy. Ve vybudovaných mýtných branách má Česko uloženo 6,5 miliardy, další 1,2 miliardy představují palubní jednotky OBU, které mají řidiči ve vozech.

Podle Ťoka dodatek říká, že Kapsch může realizovat všechny zakázky na výstavbu mýtných bran, které mají stavební povolení do konce roku 2017. „Stavět tedy bude moct mýtné brány až do let 2021–2022,“ uvedl Ťok.

Nabízí se tedy otázka, proč Ministerstvo dopravy neinformovalo vládu o závazku vyplývajícího z uvedeného dodatku už v dubnu, kdy bylo přijato vládní usnesení. V něm se ministr dopravy zavázal k zadání technologicky neutrálního tendru. „Souvisí to se systémem informování na ministerstvu. Neměli jsme dostatečný právní posudek a přišli jsme s tím ve chvíli, kdy jsme ho měli. Jak jsme zjistili, není to nová informace. Všichni nám říkali, že ten dodatek jde vypovědět, ale my teď máme posudek, že to vypovědět půjde velice těžce,“ tvrdí ministr dopravy.

Na otázku, jak tedy bude nakonec vypadat tendr na mýtné, odpověděl: „V usnesení vlády jsme se zavázali předložit do konce července technické parametry zadávacího řízení, což také uděláme. Pracovní verze obsahují několik variant.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…