Na naše politiky nemůžeme být hrdí, shodli se novináři. Zato Merkelová...

31.08.2015 22:48

Český a slovenský premiér shodně prohlásili, že neprojdou. Aby bylo jasno, neprojdou povinné kvóty pro přijímání uprchlíků, které požadují státy západní Evropy. Analytik Hospodářských novin Václav Dolejší a šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný v pondělních Událostech, komentářích České televize debatovali právě o této „nevstřícnosti“ obou států. Nejen na hlavu prezidenta Zemana se snesla kritika.

Na naše politiky nemůžeme být hrdí, shodli se novináři. Zato Merkelová...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbská venice Horgoš a skupina syrských uprchlíků míří k hranici s Maďarskem. Těsně před tím, než imigrant vytáhl na našeho reportéra nůž
reklama

Prezident Miloš Zeman navrhl, aby každý z lidí, kteří podepsali petici proti násilí, vzali k sobě domů uprchlíka. „To není řešení, ale samozřejmě mu zatleskají ti, kteří se uprchlíků bojí,“ zkritizoval hlavu státu Dolejší.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Politická elita na Slovensku kromě prezidenta Kisky podporuje atmosféru strachu, ačkoli jsme vlastně žádného běžence na Slovensku ani neviděli,“ doplnil Kostolný. Při poslechu projevů našich politiků nemáme prý důvod k hrdosti na rozdíl od projevů Angely Merkelové. Právě u ní by se podle Kostolného Fico mohl inspirovat a snažit se ve svých spoluobčanech probudit to nejlepší. Neprobíhá věcná debata, lidé se jen osočují z hlouposti a vykreslují své oponenty jako představitele zla.

Dolejší mu v tom dal za pravdu. „Je zvláštní, že zrovna východní Evropa volá po něčem, co by se dalo nazvat znovuzavedením železné opony,“ poznamenal novinář HN, který ovšem současně uznal, že prezident se ostře vymezoval proti islámu dlouhodobě, nejen v čase krize. Na podobné vlně se podle Dolejšího veze i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Na české politické scéně vstřícně hovoří snad jen státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, jenž se snaží poukázat na to, že uprchlíci jsou lidé, kteří potřebují naši pomoc. Podle Dolejšího musíme vést věcnou debatu o rizicích i přínosech uprchlické volby a potřebě pomoci zoufalým lidem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…