Na ulici můžete skončit až děsivě snadno. I když máte doktorát

27.09.2014 16:56

Statistiky ukazují, že se mezi bezdomovci stále častěji objevují lidé s vysokoškolským diplomem. Na ulici najdeme dokonce i držitele doktorátů. Česká televize popsala osud lékaře, který je dnes bez střechy nad hlavou a pokouší se o návrat do běžného života. Podobných osudů lze vysledovat stovky.

Na ulici můžete skončit až děsivě snadno. I když máte doktorát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žebračka
reklama

„Cesta na ulici je u diplomovaných lidí obdobná jako u každého jiného. Například lékař Václav Fišer ještě v roce 2013 léčil prostitutky, drogově závislé i vězenkyně, ošetření poskytoval bezdomovcům, občas je dokonce ubytoval. Před časem ale prodělal mrtvici – a ztratil byt. Sám se tak ocitl na ulici. Bydlení hledá v pečovatelském domě, musí ale čekat v pořadníku,“ informuje ČT.

Podle Armády spásy je v tuto chvíli na ulici asi 900 občanů s vysokoškolským diplomem. Chystá pro ně projekt, s jehož pomocí by mohli lépe najít práci. Statistický úřad před třemi lety při sčítání lidu zjistil, že 9 tisíc bezdomovců dosáhlo jen na základní vzdělání, 15 tisíc jich je vyučených a 3 tisíce mají maturitu. Tehdejší sčítání však zahrnovalo jen lidi, kteří využívali sociální zařízení.

Vysokoškolsky vzdělaní lidé v krizových situacích odolávají zpravidla déle než jiní, přesto jejich počty na ulicích stále rostou. Pracovníci azylových domů prý už nejsou překvapeni, když poskytují pomoc vysokoškolsky vzdělanému člověku. Před pár lety šlo ještě o raritu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…