Na uzavřené noční jednání Pirátů s ODS nečekaně dorazil primátor Hřib. Děly se věci, o kterých se mluví ještě po osmačtyřiceti hodinách

17.09.2019 16:56

Zastupitelé Prahy 5 v úterý odvolali starostu Daniela Mazura (Piráti) a ostatní radní. Starosta podle nich nezvládal vedení radnice. V Praze 5 do té doby vládli Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran ale v pondělí kvůli neshodám s Piráty vypověděly koaliční smlouvu a následovalo právě jednání, na kterém padl starosta. To je ovšem konec celého příběhu. ParlamentníListy.cz byly detailně informovány o tom, co se dělo před tím.

Na uzavřené noční jednání Pirátů s ODS nečekaně dorazil primátor Hřib. Děly se věci, o kterých se mluví ještě po osmačtyřiceti hodinách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib
reklama

Středobodem všeho dění na smíchovské radnici byly dlouhodobé problémy teď už někdejšího starosty Mazura. ParlamentníListy.cz měly řadu indicií, že svou funkci nezvládá.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda TOP 09?

hlasovalo: 13201 lidí
„On si pletl povinnosti a politiku a zábavu, zapomněl, že má nějaké podpisové právo, že bez jeho kroků nemohou věci pokračovat a podobně,“ uvedl naší redakci jeden z tamních zastupitelů. Jak také připomněl, o problému s Piráty se hovořilo dlouhodobě, nešlo o žádný nahodilý krok. „To bylo pouze vyústění mnoha měsíců hodně divného přístupu Pirátů k fungování městské části,“ vysvětlil.

Co následovalo, již veřejnost ví. Podle Pirátů jde však o zástupný důvod a koaličním partnerům jde ve skutečnosti o to, aby se neřešilo podivné přidělování veřejných zakázek na úřadu městské části. Piráti a SNOP 5 v loňských komunálních volbách kandidovali společně, letos v dubnu se však oba subjekty rozhádaly a původní trojkoalice se změnila ve čtyřkoalici.

Naše redakce ovšem zjistila, že Mazurovo odvolání bylo ještě v neděli možné zastavit. To když na neveřejné večerní sezení Pirátů s ODS dorazil i primátor Hřib. Podle našich informací o tom nebyla předem známá informace. Jenže přístup primátora Hřiba (Piráti) alespoň některé z přítomných značně rozladil. Podle toho, co se šířilo v kuloárech městské části Prahy 5, de facto pražský primátor oznámil, že pokud dojde k odvolání zástupce Pirátů, může se Praha 5 těšit na kontroly ze strany magistrátu. Ten si Piráti doposud drží, ačkoli se už několik měsíců čile hovoří o změně koalice.

Jedním z účastníků této seance mezi ODS a Piráty byl i zkušený občanský demokrat Lukáš Herold. Jak naší redakci sdělil: „Pan primátor řekl, že chystá změny v kontrolních mechanismech ze strany magistrátu a že kontroly budou směřovat na radnice, kde nejsou Piráti. Tato slova padla při debatě o koaliční krizi,“ přiblížil interní dění Herold. Na náš další dotaz, zdali vyřčená slova vnímal jako výhrůžku, odpověděl takto: „Vnímal jsem to takto – chytrý si přebere...“

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31828 lidí
Ostrý postoj primátor Hřiba, jak o něm řada politiků na Praze 5 zákulisně hovořila, ověřovala naše redakce přímo u nejvyššího politika pražského magistrátu. Ten reagoval poměrně jednoznačně a bez vytáček: „V momentě, kdy se v médiích objeví zpráva, že na jakékoliv městské části byl odvolán člen rady z důvodu šťourání se v předražených historických zakázkách, tak Rada Magistrátu Prahy bude muset nepochybně zohlednit tuto skutečnost v plánu kontrolních činností,“ sdělil Hřib ParlamentnímListům.cz.

Doplňme, že ani jeho tlak neměl na (ne)odvolání starosty Mazura vliv. Do čela pětkové městské části byla zvolená dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková z ODS. Podpořily ji všechny zastupitelské kluby kromě Pirátů. 

Městská část Praha 5 je jednotka místní samosprávy územně členěného statutárního města Prahy, která je spravována voleným zastupitelstvem, radou a úřadem městské části. Prahu 5 v tomto rozsahu tvoří celá katastrální území Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice a Smíchov a části katastrálních území Jinonice, Malá Strana a Břevnov.
 
Nové složení Rady městské části Praha 5:
 
Renáta Zajíčková (ODS) – starostka
Lukáš Herold (ODS) – místostarosta
Martin Slabý (ANO) – místostarosta
Tomas Homola (STAN) – místostarosta
Nadežda Priečinská (TOP 09) – místostarostka
David Dušek (STAN) – člen rady, neuvolněný
Viktor Čahoj (TOP 09) – člen rady
Zdeněk Doležal (ODS) – člen rady
Petr Lachnit (ANO) – člen rady
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …