Na zvýšení minimální mzdy zřejmě nebude shoda

25.07.2016 10:42

Na navýšení minimální mzdy nebude na dnešním jednání tripartity shoda. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podporuje růst minimální mzdy v příštím roce maximálně o 700 korun na 10 600 korun, jak připouští zaměstnavatelé. Ministerstvo práce chce navýšení mzdy na 11 000 korun. Odbory by chtěly ještě o pětistovku více, jejich zástupci to zopakovali i při příchodu na dnešní jednání. O zvýšení minimální mzdy rozhodne vláda.

Na zvýšení minimální mzdy zřejmě nebude shoda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Máme unikátní situaci, trh tlačí mzdy nahoru, protože nejsou lidi. Už jsme dvakrát navýšili minimální mzdu, musíme být rozumní,“ řekl při příchodu na jednání Babiš. Na dotaz, zda by podpořil takové navýšení, které je přijatelné pro zaměstnavatele, tedy maximálně o 700 korun, doplnil: „Ano, myslím, že je to rozumný nápad.“

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak podporuje větší navýšení minimální mzdy. „Pracovat se musí vyplatit. Podporuji výrazný narůst minimální mzdy nejméně na 11 tisíc,“ uvedl dnes na Twitteru.

Také podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) je navýšení na 11 000 korun minimum. „Je to kompromis mezi požadavky sociálních partnerů. Není možné, aby země jako Česká republika měla minimální mzdu na chvostě EU,“ konstatovala při příchodu na jednání tripartity. Její úřad navrhuje, aby minimální mzda vzrostla buď od ledna na 11 000 korun, nebo ve dvou krocích od ledna na 10 600 korun a od července na 11 000 korun.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý považuje takovéto zvyšování minimální mzdy za nebezpečné. Pravidelný nárůst podle něj vytváří tlak na navýšení všech platů. „Není to dobré pro udržení konkurenceschopnosti naší ekonomiky,“ řekl Dlouhý novinářům.

Naposledy měsíční minimální mzda stoupla od začátku letošního roku z 9200 na 9900 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec srandy. Rakušan vážně nabádá „očistit státní správu“. A Žantovský připomíná, co tento člověk dovede

7:57 Konec srandy. Rakušan vážně nabádá „očistit státní správu“. A Žantovský připomíná, co tento člověk dovede

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve své honbě za bulvárem a za senzací se média zas jednou sekla a byly z toho dost v…