Nádherný výsledek. Tleskám, jásá Marine Le Penová nad volbami v Rakousku

25.4.2016 7:24 dop.

„Jde o historický výsledek. V Rakousku začínají politicky zcela nové časy,“ prohlásil kandidát Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer poté, co on a jeho strana zaznamenali historicky nejlepší volební výsledek. Hofer na svou protievropskou a protiuprchlickou kampaň v rakouských prezidentských volbách dokázal nalákat více než třetinu voličů.

Nádherný výsledek. Tleskám, jásá Marine Le Penová nad volbami v Rakousku
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Pravicově orientovaná Svobodná strana Rakouska zaznamenala v nedělních prezidentských volbách nejlepší výsledek ve své historii. Její kandidát Norbert Hofer získal více než třetinu všech hlasů voličů. Ani to ovšem nestačilo na zisk prezidentského křesla – k čemuž je třeba nadpoloviční většina hlasů – a Hofer se tak příští měsíc o jeho zisk utká s druhým nejúspěšnějším kandidátem, tedy s nezávislým Alexanderem Van der Bellenem, jemuž dalo důvěru 20,4 % voličů.

Hofer svou prezidentskou kampaň postavil na protiuprchlické a protievropské platformě – zaměřil se primárně na důsledky přítomnosti okolo 100 000 migrantů, kteří od léta loňského roku přišli do Rakouska. Přestože prezidentská funkce má v Rakousku spíše ceremoniální charakter, samotný fakt, že ani jedna z vládních stran se při druhém kole prezidentských voleb na konci května o tento post nebude ucházet, „znamená fundamentální změnu v rakouské politice – stejně jako rostoucí popularitu pravicových stran v Evropě“, píše britský Guardian.

Lidovci a sociální demokraté, kteří se v Rakousku již dlouhodobě střídají u moci a v současné době spolu tvoří koaliční vládu, se nedělním výsledkem dostali do pozice jím neznámé již od konce druhé světové války; tedy poprvé od těchto dob nezíská funkci prezidenta zástupce jedné z těchto dvou stran.

Rostoucí oblibu pravicových stran v Evropě si pochvaluje Marine Le Penová z francouzské Národní fronty, která výsledek rakouských prezidentských voleb považuje za „nádherný“. Rovněž na svém twitteru volby komentovala slovy: „Aplauduji rakouskému lidu.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…