Nakažený Landovský promluvil z izolace. Co se děje kvůli koronaviru v ústředí NATO?

09.05.2020 8:53

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský se nakazil nemocí covid-19. Díky včas přijatým opatřením chod české mise v Bruselu není narušen. NATO bude, podle Landovského, měnit své strategické plány, aby se přichystalo na případnou druhou vlnu pandemie covid-19. Riziko zneužití virů, bakterií nebo toxinů je podle něj reálné. Krize spojená s covidem-19 mj. urychlí technologický rozvoj v oblasti přenosu utajovaných informací, uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Nakažený Landovský promluvil z izolace. Co se děje kvůli koronaviru v ústředí NATO?
Foto: ČSSD
Popisek: Jakub Landovský
reklama

„Nejdříve to vypadalo na chřipku, ale od doby, co jsem ztratil čich, jsem měl téměř jistotu. Potvrzení máme od minulé středy. Od prvních příznaků jsem v izolaci na rezidenci, takže se od nás nikdo jiný ze stálé delegace nenakazil. Stihl jsem nastavit režim směnného provozu, upravit způsob práce naší delegace a pak jsem onemocněl,“ popsal v rozhovoru pro Lidové noviny český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

Hovořil o tom, do jaké míry zasáhl koronavir NATO. „NATO má krize v genech, a proto souběžně s úpravou vnitřního fungování rozběhlo pomoc spojencům. Všechny mise a operace, systém ochrany vzdušného prostoru i NATO Air Policing běží virus nevirus. Mise v Iráku, v Afghánistánu či třeba v Kosovu pokračují, ale stejně jako na našem území platí pro vojáky v misích přísná opatření ke snížení rizika přenosu viru,“ upřesnil diplomat při NATO.

Anketa

Je prezident Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 17849 lidí
NATO podle Landovského změní s ohledem na pandemii strategické plány. „NATO přijme vlastní pandemický plán, shodli se na tom ministři obrany na své historicky první schůzce konané formou videokonference,“ uvedl s tím, že půjde o reakci na případnou druhou vlnu covidu-19 či o obecnější přístup k pandemiím v budoucnu.

Tato pandemie, jako ostatně každá velká krize, podle Landovského zrychlí vývoj ve vybraných oblastech a v propojování utajovanými sítěmi. „Možnost konzultovat přes zabezpečené videohovory může být právě takovou oblastí. I tato krize ukázala, že rychlost reakce může být klíčem k úspěchu,“ řekl v souvislosti s tím, že již dvakrát se kvůli situaci spojili ministři 30 zemí Aliance přes telemost a fungovalo to.

Kalkuluje se prý i s možností, že někdo, ať už nepřátelský stát nebo teroristé, by mohl úmyslně rozšířit podobně nebezpečný vir jako vir způsobující nemoc covid-19. „Riziko zneužití virů, bakterií nebo toxinů biologického původu je reálné a NATO se problematice biologických zbraní jako součásti komplexu zbraní hromadného ničení věnuje od svého založení,“ podotkl Landovský.

Některé mise byly dočasně zastaveny. Část vojáků včetně těch českých byla stažena z mise NATO v Iráku, ale hned, jak to situace ohledně nákazy dovolí, se prý budou vracet. Pozastavení výcviku neoslabí NATO ani členské státy, ale může mít po nějaké době dopad na schopnosti našich partnerů vně Aliance.

„Stabilizace Iráku, ale například i zemí afrického Sahelu musí pokračovat, protože jinak mohou nestabilní situace využít teroristé. Následná uprchlická vlna může ohrozit bezpečnost členů Aliance, zejména těch evropských,“ uzavřel český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

3 procenta zemřou. Očkování: Expert důchodcům. A „blb*vi“

9:41 3 procenta zemřou. Očkování: Expert důchodcům. A „blb*vi“

Tři procenta seniorů, kteří ani neprodělali covid, ani nebyli očkováni, zemřou. Je třeba, aby byli o…