Náměstek Válkové: Na urgentní novele občanského zákoníku pracovali i studenti

19. 8. 2014 20:10

Především o probíhajících přípravách na „urgentní novelu občanského zákoníku“ se mluvilo v úterním vydání pořadu Interview ČT24, jehož hostem byl první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Zajímavé bylo, že v pořadu několikrát zopakoval větu, že bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil „toužil mít svůj pomník“, proto prý „nezodpovědně“ dopustil vstup nového občanského zákoníku v platnost, přestože nebyly přijaty související zákony atd.

Náměstek Válkové: Na urgentní novele občanského zákoníku pracovali i studenti
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán

V úvodu pořadu Pelikán musel vysvětlovat, proč narychlo připravuje novelu občanského zákoníku, když ten, který platí od začátku letošního roku, byl připravován dvanáct let. Pelikán oponoval s tím, že to, že byl připravován dvanáct let, je klišé. Že ve skutečnosti se připravoval s přestávkami.

Nutnost co nejrychleji novelizovat některé části nového občanského zákoníku ilustroval na příkladu paragrafu 196a obchodního zákoníku, kde prý dva roky trvalo, než se zjistilo, že je tento paragraf problematický. Další dva nebo tři roky trvalo, než se zjistilo, jak se má vykládat. Vyřešit problematiku tohoto paragrafu tak trvalo 12 let a prý to způsobilo řadu neplatných obchodních transakcí.

Další novela občanského zákoníku prý až v horizontu „roků"

Pelikán připustil, že nový obchodní zákoník je stále analyzován, ale odmítl, že by přicházely další novely každé tři měsíce. Nynější „letní“ novela by měla být na dlouhou dobu poslední. Další novela by měla být přijata až v horizontu „roků".

Na „urgentní novele občanského zákoníku“ pracovala skupina 20 lidí tři měsíce, a to včetně studentů práv. Pelikán odmítl, že by bylo lehkovážné, jak moderátorka Světlana Witowská namítla, nechat pracovat na novele zákona studenty. Náměstek uvedl, že studenti pracovali například na rešerších. S tím, že část prací mohou odvést studenti, souhlasil i bývalý náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který do vysílání pořadu živě vstoupil. Korbel nicméně nepřímo kritizoval postup současného Ministerstva spravedlnosti, když uvedl, že novela občanského zákoníku by měla být připravována mnohem uvážlivěji a s větším týmem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

10:00 Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se ozvala střelba. Policisté na místě činu hlásí několik mrtvých. Budo…