Náměstek ministra obrany se vrátil z Bílého domu a ohlásil: Vrtulníky koupíme od Američanů, ostatní mají smůlu

16.03.2019 9:44

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský v rozhovoru pro deník Právo oznámil, že je definitivně jasno. Po návštěvě v Bílém domě u prezidenta Trumpa je údajně rozhodnuto, že vrtulníky pro českou armádu nakoupíme právě od USA. Vedle toho Landovský prozradil, jak špatné to jednu dobu bylo s řízením armády.

Náměstek ministra obrany se vrátil z Bílého domu a ohlásil: Vrtulníky koupíme od Američanů, ostatní mají smůlu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vpravo náměstek ministra obrany Jakub Landovský

Cesta předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) do USA byla podle Landovského veleúspěšná. Český premiér totiž dokázal Trumpa přesvědčit, že česká vláda vážně zvyšuje výdaje na obranu. Aby svá slova potvrdil, zahájil prý Babiš jednání s Američany o nákupu 12 nových vrtulníků za 12,5 miliardy korun.

„A lze říci, že nyní vyjednáváme se Spojenými státy exkluzivně o pořízení nových vrtulníků. Určitě nás berou vážně a projevují zájem o to, aby měli v Evropě víc partnerů, než mají doposud. Česká republika byla pro ně tak zajímavá, že ke stolu přišel nejen viceprezident Pence, ale i ministr energetiky nebo národní poradce pro bezpečnost Bolton. To ukazuje, že zájem dozvědět se, kde Česko stojí a kam směřuje, neměl jen prezident Trump, ale celá americká administrativa. Z toho mi plyne, že Česká republika je dobrým partnerem USA,“ pochvaloval si Landovský.

Vedle nových vrtulníků bychom prý v budoucnu mohli využívat např. kamikadze drony. Jak na to Landovský přišel? Inspiroval ho projev prezidenta Miloše Zemana pronesený na Pražském hradě při příležitosti oslav 20. výročí členství České republiky v NATO. Prezident ve svém projevu mluvil o tom, že bychom v budoucnu měli spoléhat spíše na bojové drony než např. na tanky.

„Z projevu pana prezidenta jsem si vzal, že bychom měli schopnosti armády navyšovat inovativně. A s tím souhlasím. Např. že nepřímou palebnou podporu můžeme klasicky řešit pomocí děl a minometů nebo pomocí kamikadze dronu, který má výhodu proti klasickým nábojům, že ho lze v poslední chvíli stáhnout z útoku a také že dodává informace z bojiště,“ řekl Landovský.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jenže než si kupíme drony, měli bychom podle Landovského koupit vojákům pořádné boty a oblečení. V této oblasti prý stále máme nedostatky.

Stejně tak se prý musíme znovu pořádně naučit řídit svou armádu, velet jí. To jsme prý v jednu chvíli neuměli a museli jsme se spolehnout na velení spojenců. „Stát tím ztratil kontrolu nad svými silami. Ale nyní se vracíme k tomu, že kontrola a schopnost velení je nejklíčovější věc. Jsem rád, že to znovu vládě navrhujeme, protože nemít operační velitelství byla ostuda,“ uvedl náměstek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …