Nářez kolem Zelenského. V TV dusno, že to raději utnuli

10.05.2022 10:44

Včera byl tématem číslo jedna projev ruského prezidenta Vladimira Putina. Na CNN Prima News jeho obsah i formu hodnotili ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský a také diplomat a bývalý náměstek na Ministerstvu zahraničí Petr Drulák. Každý viděl v projevu něco jiného, Žantovský přiznání chyby, Drulák signál, že se nic výjimečného neděje. Debata však skončila potom, co se Drulák a Žantovský pohádali o to, zda za současnou Ukrajinu může prezident Zelenskyj.

Nářez kolem Zelenského. V TV dusno, že to raději utnuli
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Diplomaté Petr Drulák a Michael Žantovský ve sporu o prezidenta Zelenského

Žantovský mínil, že Putin v projevu lhal úplně o všem, ale „na to už jsme si za poslední tři měsíce zvykli“. Ale více ho zaujalo to, co v projevu nebylo. Například že Putin nevyřkl žádné „apokalyptické výhrůžky“ a že projev nebyl ofenzivní, ale defenzivní. Také nemluvil o Ukrajině, ale o Donbasu. Povšiml si, že na přehlídce chyběl generál Gerasimov, který je prý architektem vojenské koncepce hybridních válek a nejnovější ruské rozpínavosti. Dodejme, že od pojmu Gerasimova doktrína se jeho autor distancoval. „Možná si Putin nebo lidé kolem něj uvědomili, že takhle to nevyhrajou,“ spekuloval Žantovský.

Dle Petra Druláka Putinův projev splnil svůj účel, obhájil jeho politiku a Putinovo vystoupení bylo poměrně  profesionální, ať už si o obsahu myslíme cokoliv. Ruský prezident prý vydal signál, že má vše pod kontrolou, proto v jeho projevu nebyla eskalace a emocionální vzkazy, které by vybičovaly atmosféru.

Pokud jde o Zelenského a jeho pozici, totiž že nedá Rusům nic, tak Žantovský má za to, že z pozice vůdce národa se jedná o jedinou možnou rétorickou figuru, ale pokud jde o vyjednávání, tak se může jednat o startovní pozici.

Anketa

Bojíte se Vladimira Putina?

2%
96%
hlasovalo: 18273 lidí
Drulák pak souhlasil, že Putin vysílal signál, že nechce konflikt eskalovat i na Západ. Ale podotkl, že zatím ani jedna strana není připravena na jednání a doufají, že se rozhodne na bojišti. „Z tohohle hlediska já považuju za znepokojivý postoj té ukrajinské strany. Na úrovni rétorické figury je to samozřejmě srozumitelné. Ale tady je dlouhodobý trend ukrajinských politiků a také amerických a britských, kteří říkají, že Ukrajina tu válku může vyhrát. A mně to přijde strašně nebezpečné, protože ona ji vyhrát nemůže,“ varoval. I Žantovský souhlasil, že boj do posledního vojáka není pravděpodobný. Ale stále si myslel, že nepřítomnost Gerasimova je znakem přiznání neúspěchu.

Připomenul, že generální tajemník OSN byl v Moskvě i v Kyjevě, ale zjistil, že může napomoct jen humanitární situaci, protože strany nejsou připraveny na jednání. Žantovský pro změnu připomínal, jak dříve na Rudém náměstí zněla slova o úplném vítězství a boji do posledního muže. Ale to právě včera nezaznělo. „Putin nedal najevo žádné odhodlání bojovat do posledního muže,“ vypíchl jako důležité.

Mluvilo se také o očekáváních. Drulák si myslel, že očekávání z projevu měli všichni v podstatě jen kvůli důležitosti tohoto svátku pro Rusko. Ale Žantovský se odkazoval na symboliku této přehlídky. „V té ruské tradici, v té ruské symbolice je při takové příležitosti říct, že každému, kdo se nás dotkne urazíme ruce, hlavu nebo všechno ostatní,“ řekl a dodal, že by se na ruskou tradici neměla používat evropská pravidla komunikace.

Drulák konstatoval, že dnes, když se vedou vojenské operace, tak je těžké hledat prostor pro zlepšování vztahů s Ruskem. „Ale spoustu věcí jsme zameškali, myslím si, že tam byl skutečně problém toho rozšiřování NATO, který vznikl v roce 2008 v Bukurešti, potom Gruzie udělala chybu, bych řekl, když zahájila útok na Jižní Osetii, a Rusko reagovalo. Takže situace v Gruzii byla jiná než na Ukrajině,“ vysvětloval a dodal, že tamní konflikt začal Michail Saakašvili.

S Ruskem je podle něho potřeba si sednout a dohodnout se na základních pravidlech bezpečnostní architektury. „Což jsme za těch posledních 30 let příliš nedělali,“ odtušil s tím, že se jednání s Ruskem jen předstíralo.

Ředitel knihovny VH přirovnal prezidenta Zelenského k Ronaldu Reaganovi. Je prý obklopen mladými, kreativními a intelektuálně zdatnými lidmi. Zatímco Putin je obklopen „jinou generací“. Naopak Drulák má Zelenského za dobrého herce, ale bez státnické rozvahy. „Myslím si, že bychom neměli zapomínat na jeho odpovědnost za celou tu situaci. Byl jedním z těch, kteří jsou odpovědní za to, kde dneska Ukrajina je. A dlouhodobě,“ pravil Drulák a Žantovský na něj reagoval: „Tohle říct je něco hroznýho, pane.“ Ale Drulák kontroval, že se jedná o fakt.

Žantovský stavěl situaci tak, že Drulák prohlásil, že Zelenský může za to, že Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. „To prosím pěkně já poslouchat nebudu,“ nasupil se Žantovský. „Já mluvím o více věcech, on už je prezidentem tři roky,“ namítal Drulák a dodal: „No tak to neposlouchejte. On je prezidentem tři roky a podívejte se, v jakém stavu na podzim Ukrajina byla.“ A označil tento stav za spoluvinu Zelenského. „Ano, může si za to, že byl napaden, jako...“ odvětil pohrdlivě Žantovský a Drulák reagoval: „Prosím vás, vy melete jablka, hrušky.“ Po této výměně názorů moderátoři raději debatu ukončili.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Důchody

Na kolik procent spadne během vaší vlády průměr důchodu k průměrné hrubé mzdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…