Nářky stavební lobby je třeba brát s rezervou, píše komentátorka

13.02.2013 9:25

Český průmysl se protlouká nelehkou dobou, o tom není sporu. Komentátorka Lidových novin ve svém středečním textu ukazuje, že období krize má i svá pozitiva. Díky tomu, že jsou stavaři nuceni brát prakticky jakoukoli zakázku s menším ziskem, než byli zvyklí před lety, občané najednou vidí, že jde řada věcí vystavět mnohem levněji.

Nářky stavební lobby je třeba brát s rezervou, píše komentátorka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Česká politická scéna má problém. Strany se až příliš často opírají o stavební firmy, které jim tu a tam finančně pomohou. Ale nic není zadarmo, tytéž firmy pak získávají státní zakázky a tyto mohou být notně předražené. Na příliš silnou stavební lobby poukazoval např. exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle Zlámalové věděl, o čem mluví, protože sám pochází z regionu, kde působí Patrik Oulický a působil zde i Alexandr Novák (dříve ODS), který od soudu dostal čtyři roky na tvrdo za korupci. Krize, se kterou se Česko potýká, ale poněkud změnila zavedené praktiky.

"A stavaři si stěžují, jak už jedou na doraz a berou zakázky skoro bez zisků, jen aby si udrželi lidi. To je potřeba brát s rezervou. Stavebnictví je branží se čtvrtým nejvyšším průměrným platem 36 tisíc měsíčně. Víc vydělávají jen v IT, bankách a energetice. Tendr na opravu části dálnice D1 ukázal, že jsou firmy ochotny pro udržení zakázek udělat opravdu hodně. Nabídky byly o 40 procent nižší, než předpokládal stát."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…