Národní památkový ústav odmítl 13 církevních výzev. Další stále posuzuje

24.02.2014 20:21

Národní památkový ústav (NPÚ) z 38 církevních žádostí o majetek, které obdržel, jich 13 odmítl a tři další postoupil jiným institucím. Další čtyři výzvy mohou jejich žadatelé doplnit. Dohodu zatím NPÚ žádnou neuzavřel. „Půlroční lhůty u některých výzev již uplynuly, nicméně to nebrání dalšímu posuzování a případnému uzavření dohody o vydání i po tomto termínu," řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Simona Juračková. Mezi nejsledovanější žádosti podané NPÚ patří kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zámek v Kroměříži či hrad Bouzov.

Národní památkový ústav odmítl 13 církevních výzev. Další stále posuzuje
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Z 38 žádostí bylo 13 odmítnuto s tím, že NPÚ není příslušen s uvedenými památkami hospodařit. Ve všech případech se jednalo o žádosti týkající se památek movitých. U jedné žádosti bylo zjištěno, že požadované předměty jsou ve správě NPÚ, ale předměty nebyly součástí církevního majetku, výzva proto byla zamítnuta.

Další tři žádosti předal NPÚ Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze - v jednom případě se zjistilo, že muzeum má požadované předměty ve svých sbírkách, ve dvou případech NPÚ učinil v muzeu dotaz, zda v něm dané předměty nenacházejí. Čtyři další výzvy nesplnily podmínky zákona. „Žadatele jsme o dané skutečnosti informovali a ti ze zákona mohou výzvu doplnit," uvedla mluvčí. Ostatních 18 výzev se posuzuje.

NPÚ zatím žádnou dohodu s církvemi neuzavřel

„K dnešnímu dni Národní památkový úřad neuzavřel žádnou dohodu o vydání majetku církvi,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Připomněla, že u movitých památek má NPÚ povinnost žadateli v první fázi oznámit, zda je předmět v jeho správě, či nikoli. Ústav však spravuje přes milion inventárních položek, často jde o soubory předmětů, které jsou na více než stovce hradů a zámků i v depozitářích na území celé ČR, v souvislosti s dějinami 20. století pak často měnily své místo.

„Dohledávat proto jednotlivé předměty a určovat jejich původ je práce často doslova detektivní. Teprve poté, co prověříme, zda jsme s danou památkou příslušni hospodařit, posuzujeme samotnou žádost," uvádí ředitelka. Výzvy jsou podle ní často nekompletní a je třeba vyzývat žadatele k jejich doplnění. NPÚ navíc provádí vlastní rozsáhlá šetření. „Vykonáváme více úkonů, než nám zákon ukládá, abychom si byli jisti, že jednotlivé žádosti vyhodnocujeme nezpochybnitelně," dodává Goryczková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…