Národní památkový ústav odmítl 13 církevních výzev. Další stále posuzuje

24.02.2014 20:21

Národní památkový ústav (NPÚ) z 38 církevních žádostí o majetek, které obdržel, jich 13 odmítl a tři další postoupil jiným institucím. Další čtyři výzvy mohou jejich žadatelé doplnit. Dohodu zatím NPÚ žádnou neuzavřel. „Půlroční lhůty u některých výzev již uplynuly, nicméně to nebrání dalšímu posuzování a případnému uzavření dohody o vydání i po tomto termínu," řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Simona Juračková. Mezi nejsledovanější žádosti podané NPÚ patří kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zámek v Kroměříži či hrad Bouzov.

Národní památkový ústav odmítl 13 církevních výzev. Další stále posuzuje
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Z 38 žádostí bylo 13 odmítnuto s tím, že NPÚ není příslušen s uvedenými památkami hospodařit. Ve všech případech se jednalo o žádosti týkající se památek movitých. U jedné žádosti bylo zjištěno, že požadované předměty jsou ve správě NPÚ, ale předměty nebyly součástí církevního majetku, výzva proto byla zamítnuta.

Další tři žádosti předal NPÚ Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze - v jednom případě se zjistilo, že muzeum má požadované předměty ve svých sbírkách, ve dvou případech NPÚ učinil v muzeu dotaz, zda v něm dané předměty nenacházejí. Čtyři další výzvy nesplnily podmínky zákona. „Žadatele jsme o dané skutečnosti informovali a ti ze zákona mohou výzvu doplnit," uvedla mluvčí. Ostatních 18 výzev se posuzuje.

NPÚ zatím žádnou dohodu s církvemi neuzavřel

„K dnešnímu dni Národní památkový úřad neuzavřel žádnou dohodu o vydání majetku církvi,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Připomněla, že u movitých památek má NPÚ povinnost žadateli v první fázi oznámit, zda je předmět v jeho správě, či nikoli. Ústav však spravuje přes milion inventárních položek, často jde o soubory předmětů, které jsou na více než stovce hradů a zámků i v depozitářích na území celé ČR, v souvislosti s dějinami 20. století pak často měnily své místo.

„Dohledávat proto jednotlivé předměty a určovat jejich původ je práce často doslova detektivní. Teprve poté, co prověříme, zda jsme s danou památkou příslušni hospodařit, posuzujeme samotnou žádost," uvádí ředitelka. Výzvy jsou podle ní často nekompletní a je třeba vyzývat žadatele k jejich doplnění. NPÚ navíc provádí vlastní rozsáhlá šetření. „Vykonáváme více úkonů, než nám zákon ukládá, abychom si byli jisti, že jednotlivé žádosti vyhodnocujeme nezpochybnitelně," dodává Goryczková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…