Naše životní úroveň se vzdaluje od průměru EU

12. 2. 2014 11:57

Česko přestalo v životní úrovni dohánět vyspělé země a začalo se jim vzdalovat. V tomto směru jsme na tom nejhůře ze všech postkomunistických zemí. Informoval o tom server e15.cz. Jedním z důvodů je i to, že stát hodně šetřil, ale v nejméně vhodnou dobu.

Naše životní úroveň se vzdaluje od průměru EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo v restauraci, ilustrační foto

„Pauzu v konvergenci (přibližování) způsobila fiskální restrikce a pokles důvěry domácností a podniků,“ cituje server hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila. „Výsledkem byl o poznání hlubší pokles domácí ekonomiky ve srovnání s průměrem unie. Zatímco loňský rok uzavřely ekonomiky osmadvacítky podle odhadů Evropské komise v průměru na nule, český HDP se zřejmě o více než procento propadne,“ napsal server.

Zatímco v roce 2007 dosahovala životní úroveň v Česku 83 procent životní úrovně EU, na konci roku 2012 klesla na 81 procent. „Za dobu členství v EU se země podle Eurostatu posunula k unii ve výstupu ekonomiky na obyvatele o pouhé tři procentní body. Česko se tak za poslední dekádu stalo z hlediska tempa přibližování k unijnímu průměru nejméně úspěšnou postkomunistickou zemí ve střední Evropě,“ podotkl server.  

Podle Luďka Niedermayera z Deloitte za minulé roky Česko významně ztratilo nejen ve srovnání s bohatými státy, jako je Německo a Rakousko, ale i vůči chudším zemím typu Slovenska a Polska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

18:42 To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO) má za to, že většině lidí v České republice nevyhovuje zpravodajst…