Naslouchejte poselství papeže Františka, nešiřte strach. Italští kněží tvrdě agitují mezi lidmi za přijímání imigrantů

23.10.2016 16:33

O situaci kolem uprchlíků, která panuje v severoitalském městě Rovigo, píše na blogu na serveru iDnes.cz blogerka Monika Pilloni.

Naslouchejte poselství papeže Františka, nešiřte strach. Italští kněží tvrdě agitují mezi lidmi za přijímání imigrantů
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

Zatímco farnost vikariátu Rovigo rozmístila po městě billboardy s fotografií lodě plné uprchlíků doplněné nápisem „Naslouchejme poselství papeže Františka a nešiřme strach,“ starosta města se aktivně brání přijímání dalších uprchlíků. Těch je nyní ve městě 220.

Italské ministerstvo vnitra navrhuje městům, která přijmou uprchlíky, že za každého přijatého uprchlíka obdrží mezi 50 centy až 2 € za den za přistěhovalce. Premiér Matteo Renzi mluvil dokonce o „jednorázových 500 eurech“.

Celý text je ZDE

„Někteří starostové (vesměs patřící k vládnoucí politické straně) nad touto nabídkou uvažují a omlouvají to tím, že by ty peníze mohly být použity např. na veřejné osvětlení, úklid,“ podotýká blogerka.

Starosta Roviga Massimo Bergamin je zástupcem Ligy severu. „S 220 údajnými uprchlíky roztroušenými v mém městě,“ hřímá, „se cítím být přepaden centrální vládou, která posílá své prefekty, a to konkrétně jako své ozbrojené paže, které mají provádět úkony o kterých se dozvídáme pouze následně až po vydání příkazu. ... Mezitím si občané chodí na radnici oprávněně stěžovat, že když už se jim konečně podařilo koupit po celoživotní dřině byt, dům je zaplaven neznámými lidmi s jinými zvyky a návyky.“

Rovigo se nachází v zemědělské oblasti v pádské nížině, která je ohraničená řekami Pád a Adige a čítá bezmála 52 tisíc obyvatel. Velká přítomnost nelegálních přistěhovalců již způsobila řadu problémů z hlediska bezpečnosti. Občané se minulý měsíc vzbouřili, když se dozvěděli, že jeden spoluobčan se rozhodl využít návrhu prefektury a přijmout do svého druhého, nyní prázdného domu, imigranty. „Nejvíce se bojí blízcí sousedé o děti a speciálně o dospívající dcery,“ píše Pilloni s tím, že občané vytiskli plakáty s nápisem Národní bezpečnost – zákaz pohybu a zastavení nelegálních imigrantů, žebráků a nelegalizovaných podomních prodejců.

Starosta Bergamin také navrhl místní daň z pobytu za každého ubytovaného imigranta – platit by musel do městské kasy ten, kdo ubytovává, za každého 5 eur denně. Peníze by byly určené na pomoc v sociálním sektoru místním občanům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…