Naučíme Romy pracovat, slibují senátoři. Oprášili k tomu zákony sepsané Řápkovou

07.12.2013 8:40

Skupina senátorů má zájem prosadit tvrdší zákony proti nepřizpůsobivým menšinám. Jde o tři normy, téměř shodné s těmi, které nestihla dokončit exposlankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková. Senátoři mají zájem omezit příspěvek na bydlení, podporu v nezaměstnanosti svazují s veřejnou službou a rovněž mají za cíl zpřísnit dohled nad sběrnami odpadů.

Naučíme Romy pracovat, slibují senátoři. Oprášili k tomu zákony sepsané Řápkovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Samotné znění zákona není velký problém, jeho propagace však ano. Jeden z předkladatelů materiálů je starosta Albrechtic senátor Jaroslav Zeman. Netají se tím, že cílí především na Romy. „Musíme naučit cikánskou komunitu pracovat. Já to vidím u mě v továrně, oni nemají žádné pracovní návyky. To se musí změnit,“ míní pro LN Zeman s tím, že omezení dávek je jednou z cest.

Že senátor příliš rozdmýchává mýty o tom, jak Romové kradou a dělají problémy, kritizuje ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. „Je to naprosto neakceptovatelný přístup,“ míní s tím, že si nedovede představit tvorbu zákonů pro majoritní populaci a pro Romy.

První norma oprašuje veřejnou službu, kterou zrušil Ústavní soud. Upravený materiál z rukou exministra Jaromíra Drábka, který mluvil o podpoře podmíněné veřejnými pracemi. Druhý návrh omezuje přípěvek na bydlení. Senátorům vadí praxe, kdy v jednom bytě může příspěvek na bydlení pobírat více osob najednou. Třetí senátní norma mluví o omezení sběren odpadu, kam často putují kradené kovy. Senátoři chtějí, aby obce samy mohly rozhodovat o tom, jestli na jejich území sběrna bude a za jakých podmínek bude fungovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka o trenky kvůli roku 1968: Šokující výzva Pražskému hradu. A silná slova

8:51 Válka o trenky kvůli roku 1968: Šokující výzva Pražskému hradu. A silná slova

Rudé trenky, symbol odporu vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Ten prý k 50. výročí vpádu vojsk Varšavs…