Navštívili jsme firmu, na základě jejíhož posudku soud poslal podnikatele na sedm let do vězení. A tohle následovalo

11.11.2019 13:20

O společnosti A-Consult plus sídlící na Praze 1 v Palladiu jsme doposud neslyšeli. Zajímat jsme se o ni začali ve chvíli, kdy nám právník Viktor Šmejkal uvedl, že na základě jejího posudku byl odsouzen podnikatel Pavel Straka k sedmi letům vězení a jeho partnerka k pěti. Proto se Parlamentní listy rozhodly zjistit, co přesně tato společnost vykonává.

Navštívili jsme firmu, na základě jejíhož posudku soud poslal podnikatele na sedm let do vězení. A tohle následovalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud, ilustrační foto
reklama

„Znalecký posudek mi subjektivně přijde komický. Tedy byl by komickým, kdyby na jeho základě nepadly nepodmíněné tresty odnětí svobody, mimo jiné pro matku nesvéprávného jedince odkázaného na její denní péči. Znalec znaleckého ústavu A-consult plus, spol. s r. o., v oceňovaném areálu vůbec fyzicky nebyl, nevěděl, z čeho areál konkrétně sestává ani jak je vybaven,“ řekl naší redakci Viktor Šmejkal.

Anketa

Je Václav Moravec vyvážený ve skladbě hostů, které zve do svých pořadů?

4%
96%
hlasovalo: 20106 lidí
Jeho odpověď lze přeložit tak, že i na základě posudku firmy A-consult plus byla odsouzena partnerská dvojice. Posudek je z pohledu právníka zajímavý tím, že odborník uvedené společnosti, který měl nacenit objekt o velikosti desítek tisíc metrů čtverečních v Pardubicích, do něho ani nevstoupil.

„Pracovník znalce, respektive znaleckého ústavu A-consult plus, spol. s r. o., u soudu uvedl, že se díval přes plot. Vybavení areálu neviděl, uvnitř nebyl, prý nemá dron, o klíče si neřekl, asi neměl čas. Přesto takový posudek stačil soudu k tomu, aby obžalované odsoudil. Samo vybavení areálu přitom mohlo mít i větší hodnotu, nežli na jakou znalec ocenil celý areál včetně vybavení,“ dodal v inkriminovaném rozhovoru Šmejkal.

Při pohledu na veřejný rejstřík vidíme, že zmíněná společnost je s největší pravděpodobností rodinný podnik jistých Smejkalových. Jednatelkou je Magda Smejkalová, jednatelem je David Smejkal a společníkem Zbyněk Smejkal. Zřejmě rodiče a syn. Z dalších dokumentů vyplývá, že téměř 70 procent všech tržeb tvoří posudky, jimiž se tohle pražské s. r. o. zabývá. Pětinu výnosů pak činí prodej licencí SW (zřejmě software, tedy počítačové programy). Jaké přesně?

Vypravili jsme se proto podívat na web. U jeho popisu stojí věta, že „A-Consult plus je renomovaným znaleckým ústavem již 25 let. Poskytujeme služby jak fyzickým a právnickým osobám, tak státním a samosprávním institucím.“ Držitelem domény je David Smejkal.

Když jsme na odkaz kliknuli, abychom nalezli kontakt a poslali dotazy, které vidíte níže, nastalo hořké překvapení. Renomovaný ústav, respektive jeho web, totiž vůbec nefunguje. Po změti nepřehledných webů, které se rázem začaly samy otevírat, dokonce došlo k infikování tří počítačů, z nichž jsme se webové stránky snažili opakovaně otevřít. Tím naše pátrání po online prezentaci znaleckého ústavu a dalších kontaktů skončilo.

Otázky, které zatím nemají adresáta:

Dobrý den, rádi bychom položili v souvislosti s tímto materiálem několik otázek.

JUDr. Šmejkal konstatuje, cituji: „Znalec znaleckého ústavu A-consult plus, spol. s r. o., v oceňovaném areálu vůbec fyzicky nebyl, nevěděl, z čeho areál konkrétně sestává, ani jak je vybaven.“

I na základě Vašeho odborného pohledu došlo k odsouzení dvou lidí na 7 a 5 let nepodmíněně.

V této souvislosti nám dovolte se zeptat:

a) Kdo konkrétně tento posudek vypracoval?
b) Kdo konkrétně Vás pro práci oslovil?
c) Kolik posudků Vaše firma ročně dělá?
d) Je za Vaši stranu standardní ocenit majetek, aniž by došlo k jeho prohlídce?

Děkuji

Po navštívení oficiálních stránek znaleckého ústavu došlo k zavirování počítačů, proto nenabízíme ani odkaz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

10:02 Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

Radní ČT Luboš Xaver Veselý přiblížil středeční zasedání Rady České televize. Zmínil objevení dalšíc…