Ne, aby se děti cpaly masem a uzeninami! Na Staroměstském náměstí se rozlévala rybí polévka a disident Wolf alias „baron hlad“ vybízel k půstu

25.12.2019 7:16

Pirátský primátor Hřib tak trochu změnil tradici. Dříve se rybí polévka zdarma rozdávala přímo na Štědrý den, 24. prosince. Letos se rozdávala nejen na Štědrý den ale i den předtím a přibyl k ní i tradiční štědrovečerní kuba: pokrm z hub a krup. Na Staroměstské náměstí přišel dokonce i baron hlad.

Ne, aby se děti cpaly masem a uzeninami! Na Staroměstském náměstí se rozlévala rybí polévka a disident Wolf alias „baron hlad“ vybízel k půstu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozlévání rybí polévky pražským magistrátem zdarma i do přinesených nádob. Druhý den byl ovšem už bez přítomnosti primátora Hřiba a ostatních magistrátních potentátů

Zatímco o den dříve byly z místa rozlévání polévky hlášeny incidenty: údajně se lidé strkali ve frontě a padla i facka, na Štědrý den, nebo jak informovala televize Nova: „lidé se o ni zuřivě rvali“. Fronta zájemců na Staroměstském náměstí nicméně byla a to značná. O polévku byl zájem a jak nás upozornil přímo očitý svědek, na místě se vyskytl fenomén, který dle svých slov z dřívějška nepamatuje: lidé si odnášeli polévku v přinesených nádobách: zřejmě, aby si porce odnesli k pozdější spotřebě domů.

Stejně jako den před štědrým večerem mezi zájemci o polévku dominovali lidé pokročilého věku. „Dyť je dobrá," pochvaloval si jeden muž. „Máme zadarmo polívku," ozvala se jedna dáma.

„Hot soup," do davu zájemců o teplou krmi se přimíchal cizinec. Hojně zněla i ruština. Zahlédnout v davu se dala i tradiční figurka, která ve vánočním čase již na Staroměstském náměstí patří takřka k „evergreenu". Davem procházel někdejší disident a politický vězeň Jiří Wolf alias „baron hlad“ v převleku za zvláštního kuchaře a vybízel lidi k půstu. „A děti, děti ať se necpou do večera žádným masem a jitrnicemi a uzeninami," lamentoval. „Ať nejsou hladové," vychvaloval přednosti rybí polévky v postní den baron hlad.  

Letos se tradiční štědrovečerní jídlo rozdávalo nejen na Staroměstském, ale i v horní části Václavského náměstí. Celkem se rozdalo na 2000 porcí polévky a 1000 porcí houbového kuby. Jak upozornil web Echo24.cz, předseda vlády Andrej Babiš na akci pozván nebyl a tak se štědrovečerní rozdávání odehrálo bez něj. V minulosti, když pražskému magistrátu šéfovala Adriana Krnáčová z ANO, se Babiš každoroční akce zúčastňoval.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec s dramatickým výrazem: Podle informací Otázek Zeman s ošetřovatelkou trénoval podpis

13:47 Moravec s dramatickým výrazem: Podle informací Otázek Zeman s ošetřovatelkou trénoval podpis

V první hodině Otázek Václava Moravce se sešli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a dnes již býval…