Neberte nám zbraně! Rozjela se petice. A pěkně roste

01.12.2015 13:27

Evropská unie pět dní po teroristických útocích v Paříži oznámila pokus o znovuoživení legislativy ohledně kontroly zbraní. Jejím cílem je zamezit občanům členských zemí v přístupu k poloautomatickým střelným zbraním. S tím však mnoho lidí nesouhlasí a již existují alespoň dvě petice, jež brojí proti tomuto zákonu. Jedna dokonce z České republiky.

Neberte nám zbraně! Rozjela se petice. A pěkně roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Evropská unie se 18. listopadu rozhodla znovuoživit návrh zákona o kontrole střelných zbraní. Ten by měl zakázat držení poloautomatických zbraní a EU se k návrhu, který se projednával naposledy v dubnu letošního roku, vrátila pět dní po pařížských teroristických útocích.

Proti návrhu zákona však stojí mnoho milovníků zbraní, kteří do svého hobby vložili spoustu peněz a úsilí a nejen jich. Na webu Change.org se objevila petice adresovaná Evropské radě s tím, že kontrolou zbraní terorismus nezastaví. V současnosti má přes 215 tisíc podpisů a je přeložena do 14 evropských jazyků. Přišlo s ní hnutí Firearms United, které sdružuje majitele střelných zbraní, lovce a jiné nadšence napříč Evropou a celým světem.

V petici stojí, že Evropská komise začala návrh zákona připravovat již po útocích na redakci Charlie Hebdo, ke kterým došlo 7. ledna letošního roku. Hnutí argumentuje tím, že zákazem poloautomatických zbraní, které teroristé nepoužívají, nedojde k potlačení nebezpečí. „Ti používají neregistrované a nedohledatelné plně automatické kalašnikovy zakoupené na černém trhu,“ stojí v petici.

A právě po útocích v Paříži se Evropská komise k návrhu zákona vrátila. „Oběti této tragédie ještě nebyly pohřbeny, útočníci jsou stále na útěku, policie neskončila vyšetřování a EU již přichází s opatřeními, která mají zabránit budoucímu opakování tragédie,“ poznamenává hnutí. Dodává však, že tento krok nic nevyřeší a ničemu nezabrání, jelikož útoky nikdy nebyly provedeny legálně drženými zbraněmi. „Kroky EU jsou nelogické a také extrémně nespravedlivé. Jsou nespravedlivé k obětem a také ke spořádaným občanům, kterým bude zakázán jejich koníček a jejich majetek bude zabaven.“

Na Facebooku existuje i česká skupina nazvaná „Petice proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU“, v níž rozhodnutí Evropské komise vyvolalo nemalý povyk. Petenti považují snahu o kontrolu zbraní za problém, který „není o zbraních, ale jen a jen o kontrole“, jak hlásá jejich úvodní fotografie.

V současnosti má skupina přes 11 tisíc členů a lze v ní najít vyjádření několika europoslanců k novému pokusu o zavedení zbraňové legislativy. Heslo celého tohoto „občanského hnutí odporu“, vedeného střeleckým instruktorem Mgr. Pavlem Černým, pplk. v. v., je „Nebojte se bránit“. Tato petice je podporována i občanským sdružením LEX (tj. Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní), a dokonce čím dále větším počtem politiků. A to z rozličných stran napříč politickým spektrem.

Citují i odstavec z vyjádření eurokomisařky Věry Jourové k projednávané legislativě. „Držení poloautomatických zbraní – ty by opravdu neměly být legálně dostupné soukromým osobám, budou tedy převedeny ze současné kategorie B (vlastnictví možné se zvláštním povolením) do kategorie A. Důvodem je primárně ÚTOČNÁ POVAHA TĚCHTO ZBRANÍ – je nelogické, aby je občané měli v držení pro obranné účely,“ zní citovaná pasáž, ke které je na stránce jen krátký komentář: „Takže: bránit se (i oprávněně) něčím podle vedení EU tak ‚útočným‘ prostě nelze, co?“ Kategorie A střelných zbraní jsou zbraně obecně zakázané a pro běžného občana nedostupné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…