Nedomnívám se, že nás bude koaliční smlouva limitovat, tvrdí hejtman Franc za ČSSD

15.01.2014 12:07

Prezident Zeman v pátek jmenuje Bohuslava Sobotku premiérem. Jeho výtky k některým navrženým ministrům ale přetrvávají a Lubomír Franc (ČSSD) se našim stránkám svěřil nejen se svým názorem na postoj prezidenta a na rodící se koalici, řeč byla ale i o prioritách a plánech, které má jako senátor a hejtman Královéhradeckého kraje pro letošní rok.

Nedomnívám se, že nás bude koaliční smlouva limitovat, tvrdí hejtman Franc za ČSSD
Foto: tan
Popisek: Královéhradecký hejtman Lubomír Franc
reklama

Překvapilo vás, že po špatné zkušenosti s Věcmi veřejnými dali voliči tak silnou podporu novým hnutím ANO a Úsvit?

Po pravdě ano, překvapilo. Očekával jsem, že stabilní a prověřené politické strany dostanou více hlasů. Je to zřejmě určitý trend, který by ale nás politiky měl vést k zamyšlení. Měli bychom opět přesvědčit voliče o tom, že tradiční strany jsou největší zárukou dodržování demokratických principů.

Prezident Zeman se nechal slyšet, že v pátek jmenuje předsedu Sobotku premiérem. Jak ale celkově hodnotíte jeho projev k aktuální politické situaci a především jeho výtky k některým nominacím na ministry? Považujete je za dostatečné důvody k tomu některého z navržených ministrů nejmenovat?

Nemyslím si, že by mi příslušelo hodnotit kroky prezidenta republiky. Jsem ale každopádně rád, že Česká republika bude mít konečně po dlouhé době vládu, která vzešla z řádných voleb a má k rozhodování mandát občanů naší země.

Jak vnímáte uzavření koaliční smlouvy z pohledu programu a priorit ČSSD?

Uzavření koaliční smlouvy je vždy kompromisem. Ve stávajícím volebním systému to ani jinak nejde. Z tohoto důvodu považuji její stávající podobu za dobrou a jsem rád, že došlo ke shodě. Sociální demokracie bude vždy prosazovat, aby Česká republika směřovala k vyspělému sociálnímu státu západního typu. Věřím, že ji v tomto ohledu koaliční smlouva limitovat nebude.

Vy osobně jste od roku 2012 senátorem a již druhé volební období hejtmanem. Jak se vy osobně snažíte přispět ke zlepšení politické kultury? A z čeho především pramení nespokojenost občanů?

Snažím se, aby moje každodenní práce přinášela prospěch lidem žijícím v Královéhradeckém kraji. Aby viděli, že kraj jedná transparentně a otevřeně. Lidé, kteří jsou nespokojení se stavem politiky v České republice, by se do ní měli sami zapojit a přispět k tomu, aby se tento stav zlepšil a aby směřovala tam, kam oni chtějí. 

Čemu se v Senátu aktuálně věnujete?

V současné době Senát projednává evropskou legislativu, protože nová Poslanecká sněmovna dosud návrhy zákonů neposílá. Já sám se pak zaměřuji především na zákony, které mají spojitost s kraji a které se týkají například legislativy kolem výběrových řízení či sociálních služeb.

A jaké jsou vaše priority jako hejtmana pro rok 2014?

Mou největší prioritou je zahájení přestavby náchodské nemocnice. Toto největší krajské zdravotnické zařízení rekonstrukci již nutně potřebuje, aby mohlo nadále dobře sloužit pacientům a poskytovat jim lékařskou péči. Dále bych byl rád, kdyby kraj i letos úspěšně čerpal dotace z EU.

Chybějící páteřní komunikace z Hradce Králové k polským hranicím a celkově špatný stav silnic je hlavní problémem kraje. Jaké investice tak v tomto směru plánujete a domníváte se, že poté, co bude ve vládě ČSSD, byť nemá resort dopravy, budete při vyjednávání s budoucím ministrem úspěšnější?

Předně bych chtěl věřit, že se dálnici D11 podaří konečně dotáhnout alespoň do Hradce Králové. Je velká ostuda, že po všech těch letech nebyl stát schopen realizovat alespoň tento nejnutnější úsek. Budu se snažit nadále jednat s kompetentními orgány a usilovat o to, aby se v příštím roce dostavba dálnice do krajského města konečně uskutečnila. Naší prioritou ale samozřejmě je, aby pokračovala rychlostní komunikace dál k polským hranicím.

Do krajských silnic investujeme ročně stovky milionů korun. V nadcházejících letech počítáme s tím, že získáme na rekonstrukce komunikací druhé a třetí třídy kolem 800 milionů korun z EU. Ani to ale nestačí. Kraj kdysi převzal od státu silnice s vnitřním dluhem tří až čtyř miliard, který v současné době narostl na osm až devět miliard. Jen s pomocí krajského rozpočtu se nikdy nepodaří tento dluh na silnicích odbourat a všechny je uvést do dobrého stavu. Stát by měl proto do budoucna přehodnotit systém financování oprav dopravní sítě v ČR.

Opozice ocenila před volbami v roce 2012 vedení kraje za správné využití úvěrů. Naopak se jí nelíbí netransparentnost při rozdělování evropských dotací. Můžete tuto kritiku vyvrátit? Jaké hlavní projekty byste v souvislosti s dotacemi zmínil? 

Absolutně netuším, v čem by měly být evropské dotace netransparentní. Navíc o jejich přidělení nerozhoduje Královéhradecký kraj, ale ROP Severovýchod, respektive bruselská administrativa. Do Královéhradeckého kraje přišly již miliardy korun z Evropské unie, za něž vzniklo velké množství užitečných projektů. Doufám, že úspěšní budeme i v nadcházejícím programovém období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …