Nejsi prostitut? Tohle Topolánek zažil poprvé

09.05.2019 8:43

Bývalý premiér Mirek Topolánek ve svém nejnovějším dílu diskusního pořadu Topol show na serveru Info.cz hostil politického marketéra Jakuba Horáka, jenž se pustil do zajímavého popisu přeměny hnutí ANO a okomentoval aktuální demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. „Všechny demonstrace mu hrajou do karet. Babiš bude prezidentem,“ predikuje marketér.

Nejsi prostitut? Tohle Topolánek zažil poprvé
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mirek Topolánek

V úvodu rozhovoru Topolánek připomněl, že se s Horákem potkali během jedné z jeho mála neúspěšných kampaní. Topolánkovi totiž dělal kampaň při prezidentských volbách. „Byla to zajímavá jízda, měl jsi ale tu smůlu, že jsi na rozdíl do svých komerčních aktivit prodával poškozený ležák v secondhandu,“ podotkl Topolánek, jenž má pocit, že z typického liberálního městského představitelé pražské kavárny Horák trochu přitvrdil a stává se konzervativnějším, což marketér svedl na stáří.

Anketa

Jaký máte vztah k německému národu?

13%
68%
hlasovalo: 12086 lidí

Takové vysvětlení Topolánkovi ale nestačilo. Připomněl, že Horák často komentuje na svém facebooku třeba negativní selfíčka Emmy Smetany, komentoval duel století Jordana Petersona a Slavoje Žižeka, vyjadřuje se pozitivně k velikonočním pohanským zvykům či komentuje aktivity SPD. „To přece nebude jen věkem,“ nevěřil expremiér.

„Možná to celé začalo, jak jsem byl s Danem Landou v Afghánistánu, bylo to vybočení z mé kulturní skupiny, která volí TOP 09, uctívá knížete Schwarzenberga, přijímá migranty a je otevřena všem věcem, co přicházejí ze Západu,“ řekl s tím, že díky kamarádství s Landou začal poslouchat folklórní hudbu, sblížil se s lidem a začal chápat, že někteří lidé mají i jiné názory.

„Tím, že prezident Miloš Zeman rozdělil českou společnost na ty, co jej volí, a na pražskou kavárnu, tak já se stal mimoděk členem pražské kavárny a ty se pohybuješ opačným směrem, tak kde se potkáme?“ položil Topolánek Horákovi otázku. „V pekle, kamaráde,“ odvětil Horák, načež oba propukli v hurónský smích.

Expremiér se ještě vrátil k Horákovu šestihodinovému komentáři na facebooku, který se týkal diskuse ideových guruů levice a pravice. „Pravice je právě Jordan Peterson, který našel svůj fetiš v marxismu – a Slavoj Žižek coby ideový guru levice, který popisuje levicová východiska a hovoří hodně o Číně, a o Československu mluví jako o ráji na zemi v době bolševismu. Tvůj koment k tomu byl strašně erudovaný, kolik jsi u toho vypil whisky?“ zajímal se expremiér.

Fotogalerie: - Den vítězství v Praze

Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou
Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou
Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou
Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou
Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou
Pietní akce v Den vítězství napříč Prahou

„Vypil jsem jí asi půl láhve. To zařazení Petersona je výsledkem toho, jak se společnost v diskusi radikalizuje,“ řekl Horák. Je prý toho názoru, že Peterson jen říká normální věci o tom, aby lidé narovnali věci a měli ve věcech pořádek. „Lidi to ale u Petersona berou jako nějaký fotrovský poučování. Kdyby ty věci, co říká Peterson, říkal nějaký zenový mnich, tak všichni řeknou – ó, moudro z Východu,“ podotkl Horák.

Řeč přišla i na politickou korektnost. Topolánek položil Horákovi otázku, zda je politicky korektní – rovnou na ni ale i odpověděl: „Já vím, že ne,“ pousmál se na Horáka.

„Každýmu něco vadí. Tlustým vadí, když jim někdo řekne, že jsou tlustí, malým, když jim řeknou, že jsou malí. Člověk pak pro jistotu neřekne nic, ale lidi si to stejně myslí dál. Musí to vést ke strašně špatným věcem, když se myšlenky potlačujou,“ řekl Horák s tím, že v některých modelech je to už přes čáru.

Horák coby politický marketér připravoval úspěšnou kampaň pro Piráty, ale také pro řadu dalších politických subjektů. „Nejsi tak trochu politický prostitut?“ otázal se směle Topolánek marketingového experta.

„Nejsem politický prostitut, já ty myšlenky a názory těch kandidátů nesdílím, jen v rámci empatie se na ně naladím,“ pravil Horák. Prý je rád, že do hloubky poznal různé politické party. „Teď poslední jsou Svobodní. Zakladatel Liberlandu Vít Jedlička měl u nás o tom svém státu přednášku. Svou recesi dotáhl vysoko. Když mě oslovil, že chce kandidovat do europarlamentu na kandidátce Svobodných, byl jsem rád,“ zmínil.

V souvislosti s Piráty Topolánka zajímalo, zda podle Horáka stačí ta jejich revolta, se kterou přišli, a jak se dívá na jejich působení v Praze.

„Piráti, to nebyla volba, co padla z nebe, sestavovali to pečlivě předtím devět let. Měli to dobře připravené a měli program do hloubky. Důležité je charisma, ale vždy za tím musí být nějaká práce,“ řekl Horák a dodal, že tohle některým dalším politikům vůbec nedochází. „Někteří jsou zvyklí na to, že stačí něco říct a ukázat se v televizi.“

Topolánek podotkl, že skutečně se dobře dělá kampaň pro někoho, kdo má charisma a nějaký tah na branku, což má podle Topolánka například Andrej Babiš se svým hnutím ANO.

„Dnes ale díky sociálním sítím lidi bedlivě sledujou, co každý dělá každý den. Výhra Babiše je v tom, že je pracovitý, on skutečně je pracovitý. Oni to vidí,“ zdůraznil Horák a vysvětlil, proč nezafungovalo Čapí hnízdo. „Lidí nejsou tak hloupí, aby nevěděli, že si tam někdo přiklonil nějaké dotace. Ale oni si říkají, že kradli všichni a zrovna na Babiše jako jediného to chtějí shodit – a teda najust ho budou proto volit,“ nabídl pohled na celou věc očima Babišových příznivců.

Podobně jasně čte i demonstrace proti Babišovi. „Všechny tyhle demonstrace a protesty mu v podstatě nahrávají,“ je přesvědčen marketér. Hnutí ANO podle něj, co se voličské základny týče, prodělalo obrovskou změnu – a jedním z největších výkonů jeho marketingu prý je, že tuto změnu dokázalo odhalit a přizpůsobit tomu komunikaci.

Celý rozhovor ZDE

Zpočátku hnutí ANO bylo, podle Horákových slov, variantou pro podnikatele, pro bývalé voliče ODS, kteří byli zklamaní z různých korupčních skandálů. Během osmi let se to ale přesunulo prý tak, že dnes hlavní volič hnutí ANO je muž 50+ let, bez maturity nebo z menšího sídla. „V podstatě se celý auto přebarvilo, vyměnila se kola, blatníky, motor, ale stále to jede pod tou samou značkou,“ nabídl Horák metaforu k současnému fungování hnutí ANO.

„Ještě pořád neztratil voliče ze středu a získal Zemanovy voliče,“ dodal k Babišovi Topolánek, kterého zajímal Horákův názor, jak dlouho mu tohle ještě vydrží.

„Vidím to určitě na další volební období a pak bude Babiš prezidentem, kamaráde,“ řekl marketér. Na Babišovi je podle něj fascinující, že po tolika letech, kdy byl ministrem financí, stále vypadá, že je v opozici. „To je opravdu velké machrovství, tohle zvládat,“ pousmál se Horák na závěr. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdraží vám cigarety. A nejen to. Ekonom varuje, co přinesou další roky

16:29 Zdraží vám cigarety. A nejen to. Ekonom varuje, co přinesou další roky

Ekonom Vladimír Pikora v komentáři pro Reflex.cz predikuje, že v příštích letech budou každý rok něj…