Nejsme blbější než Západ, jenom jsme pozadu, řekl Schwarzenberg a vychválil Angelu Merkelovou

29.02.2016 10:49

Někdejší blízký spolupracovník Václava Havla a expředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se v rozhovoru se slovenským novinářem Eugenem Kordou pro server Týždeň pustil do ostré kritiky českých i zahraničních politiků. Tvrdě zkritizoval zejména slovenského premiéra Roberta Fica. Zato německou kancléřku Angelu Merkelovou Schwarzenberg chválí.

Nejsme blbější než Západ, jenom jsme pozadu, řekl Schwarzenberg a vychválil Angelu Merkelovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Podle exšéfa TOP 09 je dnešní Evropa naprosto zmatená. Schwarzenberg na toto konto uvedl, že politici se obávají ztráty politického vlivu, a tak opouštějí zásady, ke kterým se ještě donedávna halasně hlásili. Konkrétně prý spousta politiků křesťanskodemokratických nebo sociálních stran opouští zásadní pravidla lásky k bližnímu. Takový bavorský premiér a zároveň předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska Horst Seehofer prý chce stavět ploty a všechny vykázat.

Podobným stylem se prezentuje i slovenský premiér a sociálně demokratický politik Robert Fico, který odmítá solidaritu s uprchlíky. Schwarzenberg poukázal na to, že se řve, že žádný uprchlík nesmí na Slovensko, přičemž Čechoslováci zažili solidaritu na Západě, když utíkali před tou stranou, ke které Fico původně náležel.

Naopak německou kancléřku Angelu Merkelovou exšéf TOP 09 chválí. Nikdy prý nepropadl merkelmánii jako několik evropských politiků v posledních letech, ale velice si jí váží za to, jak se statečně postavila k uprchlické krizi. Je tak prý blbost, když jí lidé vyčítají, že vzhledem k uprchlické krizi selhala, neboť když statisíce lidí mířily k Německu, měla možnost postavit na německé hranice kulomety a začít střílet.  Ale ona právem poukázala na to, že pomoci nebohým je ctnost.

Rozhovor ke zhlédnutí ZDE

V souvislosti s obavami z uprchlické krize někdejší předseda TOP 09 mimo jiné poukázal na statistiku z Německa, která dokládá, že zločinnost mezi uprchlíky je procentuálně nižší než mezi starousedlíky. Schwarzenberg to přisuzuje snaze uprchlíků chovat se dobře, aby je hostitelská země přijala.

Nicméně chápe, ač ho nepovažuje za správný, odmítavý postoj středoevropských zemí k uprchlíkům. Podle Schwarzenberga bychom si měli otevřeně přiznat, že se do negativního postoje k uprchlíkům promítají desítky let za železnou oponou, což způsobilo zaostání za západoevropskými státy. Nejsme prý prostě zvyklí přijímat cizince. „Nejsme mnohem horší ani blbější než západní Evropané, ale ve vývoji jsme holt těch 40 let vzadu,“ lakonicky konstatoval Schwarzenberg.

Exšéf TOP 09 si také povzdechl, že u nás máme v módě politiky-demagogy, kteří se řídí podle toho, co zvýší jejich popularitu, a ne tím, co posílí jejich odpovědnost k národu a státu. Konkrétní jména ale Schwarzenberg neuvedl.

V rozhovoru kupříkladu rovněž zaznělo, že Rusko pod dnešním vedením usiluje o silnou roli v Evropě, což je prý dáno nostalgií po Sovětském svazu, jehož rozpad ruský prezident Vladimir Putin označil za největší katastrofu dvacátého století. Schwarzenberg tuto skutečnost přirovnává k třicátým létům v Německu. Tehdy prý bylo pro spoustu lidí nepředstavitelné, že Německo ztratilo po prohrané válce řadu území. Tato frustrace pomohla nástupu nacistů k moci. V Rusku dle Schwarzenberga pocity frustrace pomáhají nástupu autoritativní vládě a politickému směřování si podmanit takzvané blízké pohraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

11:13 Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

Dopisy dětí z padesátých let, které se tehdy vyjadřovaly k tehdejšímu politickému režimu, sdílel na …