Někdejší Klausův přítel se rozepsal o Nečasově vládě

16.07.2013 8:06

Nejvyšší patra domácí politiky připomínají brazilskou telenovelu a béčkové horory. Vláda Petra Nečase (ODS) byla spíše vládou Miroslava Kalouska (TOP 09) a Jany Nagyové a zanechává za sebou nelichotivé dědictví, píše Petr Havlík, bývalý přítel Václava Klause, mluvčí Občanského fóra, zakladatel ODS a nyní předseda strany Občané.cz.

Někdejší Klausův přítel se rozepsal o Nečasově vládě
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík, jeden z otců ODS

V české politice podle Havlíka chybí byť jen elementární porce respektu, důvěry a také odpovědnosti. Naopak častým rysem je prý účelovost, přehnané emoce a řízená záměna příčin a následků.

Celé vyjádření Petra Havlíka ZDE.

Nyní vláda Petra Nečase (ODS) zaštiťující se "pohodlnou většinou" podala demisi. "Premiér usoudil, že aféra jeho milenky je asi i jeho aférou a ukončil své trápení. Tím pádem podala demisi celá vláda," komentuje události zakladatel ODS.

Miloš Zeman si vybral variantu s úřednickou vládou a podle Havlíka jde o krok zcela v souladu s Ústavou i deklarovanými ústavními zvyklostmi. "Každé jmenování úřednické vlády posiluje roli prezidenta a platí to o to více, když je zvolen v přímé volbě. A jsme zase u těch zmiňovaných příčin a následků. Přímá volba hlavy státu je významným zásahem do Ústavy, ale nemusí tomu tak být zcela, pokud by došlo k upřesňujícím korekcím a vyvážení kompetencí ústavních pilířů moci. A to se v tomto případě nestalo," upozorňuje Havlík.

Schwarzenbergovo vyjádření za hranicí vkusu

Nečasova vláda byla podle bývalého mluvčího spíše vládou Miroslava Kalouska a pak prý asi také vládou Jany Nagyové a končila s nejnižší možnou podporou veřejnosti. "Byla sestavena z nevítězů posledních voleb a ve finále ji tvořili spíše silně motivovaní jednotlivci a ne čitelné programy čitelných politických subjektů," pokračuje Havlík. "Bývalý místopředseda vlády přirovnal rozhodnutí Miloše Zemana k postojům Adolfa Hitlera čí Klementa Gottwalda. Učinil tak ve 'svém' rakouském tisku. To je nejen za hranicí vkusu. Podle mého soudu to autora výroků diskvalifikuje z dalších diskusí," naráží na nešťastné vyjádření bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga.

Kabinet Petra Nečase Havlík ani v nejmenším nechválí. "Odstupující vláda po sobě zanechává nelichotivé dědictví," píše a vyjmenovává, čeho všeho se vláda (ne)dopustila. "Neexistencí zákona o státní službě počínaje. Nedůsledným čerpáním evropských dotací a jejich absentující kontrolou. Nepřipojením ČR k evropské úmluvě proti korupci. Přílišnou politizací a účelovostí státní správy...," tím vším a mnoha dalšími věcmi se prý Nečasův tým provinil.

"To vše a mnohé další má za následek hlubokou krizi důvěry a odpovědnosti. Nikdo nevěří nikomu a nikdo za nic nenese odpovědnost. Zcela absentuje alespoň elementární politická kultura," dodává Havlík.

"Umělý český marketingový konflikt pravice versus levice ponechme stranou. Teď je klíčové udržet základní chod institucí státu a definovat nejvyšší možnou míru společného veřejného zájmů občanů ČR," uzavírá někdejší Klausův přítel Petr Havlík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

21:27 „Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl staronový předseda ODS Petr Fiala. Prozradil, jak chc…